14. september 2021
Glede na statistiko se danes z urinsko inkontinenco srečuje že več kot 420 milijonov ljudi po vsem svetu, a je ta še vedno tabu. V povprečju namreč ljudje kar sedem let živijo z inkontinenco, preden poiščejo strokovno pomoč. Zato je osveščanje o težavah z oslabljenim mehurjem še toliko bolj pomembno.
Z nenadzorovanim uhajanjem urina se srečuje 12,4 % žensk in 5 % moških po vsem svetu, pri čemer se razlike med spoloma okoli 70. leta skoraj povsem izenačijo. Pri tej starosti namreč zaradi inkontinence trpi skoraj enako število moških kot žensk.
Inkontinenca ne izbira spola, še manj let
Težave, s katerimi se srečujejo tako ženske kot moški, se sicer pogosteje pojavijo pri starejših, a to še zdaleč ne pomeni, da se z inkontinenco ne srečajo že nosečnice (s t. i. nosečniško inkontinenco, ki je posledica hormonskih sprememb ter dodatnega pritiska na mišice medeničnega dna in mehur zaradi nosečniškega trebuščka), mamice, ženske v menopavzi in moški v srednjih letih.
Kaj sploh je urinska inkontinenca? Od leta 2002 je po definiciji Mednarodne zveze za inkontinenco (International Continence Society – ICS) opredeljena kot vsako nehoteno uhajanje urina. Nova definicija je tako nadomestila starejšo, ki je stanje opredeljevala kot uhajanje urina, ki je osebi povzročalo socialni oziroma higienski problem in ki ga je bilo mogoče objektivno dokazati.
Ste vedeli … … da 14. septembra obeležujemo dan inkontinence, v juniju pa svetovni teden inkontinence, … da lahko uživanje alkohola, gaziranih pijač, kave in čaja, nekatera zdravila, močne začimbe, nezadostno uživanje vode ali čaja povečajo težave z oslabljenim mehurjem, … da ima velik odstotek žensk težave z uhajanjem urina pri rekreativnem teku ali različnih vadbah, … da je oslabljen mehur pogosta težava v poporodnem obdobju, … da imajo številne ženske v času menopavze oslabljen mehur tudi zaradi hormonskih sprememb, … da se tudi moški srečujejo s težavami uriniranja, najpogosteje pri povečani prostati, … da z izvajanjem vaj za trening mišic medeničnega dna ohranjamo močne in čvrste mišice medeničnega dna, ki pripomorejo k večji kontroli nadzora nad odvajanjem, … da higienski vložki niso primerna izbira zaščite pri težavah z oslabljenim mehurjem? |
Štiri oblike inkontinence
Poznamo več oblik inkontinence. Najpogostejša je stresna inkontinenca, ko pride do nehotenega uhajanja urina pri napenjanju ali naporu, tudi na primer smehu, kihanju ali kašljanju. Pojavlja se pri mlajših ljudeh, predvsem ženskah, a moški niso izjema. Glede na statistiko se z njo sreča vsak tretji moški v prvih šestih mesecih po kirurških posegih urogenitalnega predela (npr. po operaciji sečnega mehurja, odstranitvi prostate). Poznamo še urgentno inkontinenco ali pretirano aktiven mehur, ki povzroča nenadno potrebo po uriniranju kljub majhni količini urina v mehurju. Inkontinenca prepolnega mehurja oz. pretočna inkontinenca povzroča nenehno uhajanje urina ali uhajanje, povezano z gibanjem, in se pogosteje pojavi pri moških, saj je povezana s povečano prostato. Kaže se kot močno tiščanje na vodo, pri čemer urin kljub močnemu pritisku odteka le po kapljicah. Mešana inkontinenca pa je kombinacija stresne in urgentne inkontinence in je zaradi kombiniranih značilnosti težavnejša za diagnosticiranje in zdravljenje.
Zakaj higienski vložki niso primerni, kadar imamo težave z nehotenim uhajanjem urina?
|
Na trgu je zelo veliko pripomočkov za inkontinenco, zato je lahko izbira ustreznega pravi izziv. Potrebno je upoštevati več vidikov: stopnjo inkontinence, način življenja, spol …
V Abeni ponujamo veliko pripomočkov za inkontinenco, proizvedenih na Danskem. V pomoč pri izbiri ustreznega so vam naši strokovnjaki na brezplačni telefonski številki 080 22 53 oziroma na e-naslovu info@abena-helpi.si. Več o inkontinenci si lahko preberete tudi v našem svetovalnem centru, na tej povezavi.
14. september – dan inkontinence
/Default.aspx?ID=13444&newsid=838&Action=1¤tPage=12&M=NewsV2&PID=80276