27. marec 2016
Vzroki uhajanja urina so različni in se lahko pojavijo v različnih življenjskih obdobjih. Lahko so povezani z okvaro osrednjega živčnega sistema, različnimi obolenji ali z vnetji sečnega mehurja in rodil, pogosto pa so tudi s staranjem. Pri ženskah se pojavi dvakrat pogosteje kot pri moških in narašča s starostjo.
Poznate razliko med higienskimi vložki in predlogami za inkontinenco?
Glavna razlika je v sestavi tekočine, ki naj bi jo eni ali drugi absorbirali. Zgradba predlog za inkontinenco je primerna za vpijanje večje količine hitreje ali počasneje iztekajočega se urina, zaradi česar se tudi razlikuje njuna vrhnja plast, saj imajo higienski vložki večje pore, predloge za inkontinenco pa manjše. Predloge za inkontinenco so izdelane tako, da hitro vpijejo tekočino in omogočajo koži, da ostane suha. Zaradi tega se zmanjša možnost nastanka težav s kožo in sluznico, uporabnicam pa sta omogočena optimalna zaščita pred iztekanjem in udobje. Predloge za inkontinenco nevtralizirajo vonj, ki nastane zaradi sečne kisline.
Predloge za inkontinenco Abena preprečujejo nastanek draženja kože zaradi dodatne zaščitne plasti v predlogah, ki omogoča stik urina s kožo in sluznico.
Izberite inkontinenčne pripomočke, ki so zračni, da koža ostane dobro prezračena in suha. Ker ni mokra, ni vlage, s tem pa tudi nobenega draženja kože, kar tudi zmanjša možnost nastanka inkontinenčnega dermatitisa. Tega povzročajo prevelika izpostavljenost kože vlagi, draženje kože zaradi amoniaka in v urinu prisotnih encimov, mehansko draženje kože zaradi trenja, nega kože z neprimernimi mili ter prisotna mikroklima, ki ustvari odlične razmere za razvoj bakterij.
Zdravljenje inkontinence
Zdravljenje je odvisno od vzroka za nastanek bolezni, vrste inkontinence in stopnje obolenja. Če je vzrok znan in oblika inkontinence blaga, si lahko pomagamo s splošnimi ukrepi. Pri tem imajo zelo velik pomen gibanje in izvajanje različnih vaj, med katerimi so najbolj razširjene Keglove vaje, s katerimi krepimo medenično dno. Na inkontinenco lahko vplivata tudi prehrana in pijača. Poslabšajo jo lahko alkohol, kava in pravi čaj.
Z disciplino pri prehrani in vajami ter z ustreznimi medicinskimi pripomočki boste zmagali in zaživeli brezskrbno. Sladkorja prav tako nikoli ne zaužijte na prazen želodec, saj se bo v tem primeru količina sladkorja v telesu povečala veliko bolj, kot če sladico pojeste skupaj z drugo hrano.
Če se vam vseeno zgodi, da si privoščite sladico, lahko škodo delno odpravite. Antioksidanti alfalipoidne kisline so znani po svojem delovanju proti sladkorju, ker mu preprečujejo, da bi se vezal na beljakovine v telesu. Najdemo jih v brokoliju, špinači, rdečemu mesu in jetrih, zato redno jejte tovrstno hrano.
Vir: Zdravi v pomlad (priloga Lee, Lise, Nove, Story), marec 2016
Inkontinenca brez skrbi
/Default.aspx?ID=13444&newsid=478&Action=1¤tPage=33&M=NewsV2&PID=80276