17. junij 2016
Urinska inkontinenca je socialna, pa tudi higienska težava, za katero po nekaterih ocenah trpi od 4 do 14 odstotkov mlajših žensk, med ženskami, starejšimi od 60 let, pa je takšnih ka rod 12 do 35 odstotkov.
Nekaterim dejavnikom, ki povzročajo urinsko inkontinenco, se je nemogoče izogniti, lahko pa pripomorete k izboljšanju stanja in poskrbite za optimalno zaščito.
Urinska inkontinenca
Urinska inkontinenca je nehoteno in nekontrolirano uhajanje urina, ki nastane zaradi nezadostnosti v delovanju struktur medeničnega dna. Gre tako za mišično popuščanje kot tudi za popuščanje vezivno tkivnih struktur medenične prepone.
Zanjo je značilno, da urin uhaja ob težjem telesnem naporu, skakanju, kašljanju, torej ob dejavnostih, ki povečujejo pritisk v trebuhu. Strukture medeničnega dna namreč niso zmožne zadržati povečanega pritiska na mehur.
Kaj pomaga?
Obstajajo nekateri rizični dejavniki za nastanek urinske inkontinence, ki se jim ženske ne moremo izogniti, kot so nosečnost in porodi, menopavza, naravni procesi staranja, podedovana slabost vezivnih tkiv. Lahko pa pripomoremo k izboljšanju stanja z redno krepitvijo mišic medeničnega dna (Keglove vaje) in skrbi za optimalno telesno težo.
Vložki ali predloge?
Higienski vložki in predloge za inkontinenco so na prvi pogled videti enako, saj se prilepijo na spodnje perilo in hitro vpijajo tekočino, vendar med njimi obstaja pomembna razlika. Higienski vložki so namenjeni vpijanju menstrualne krvi, ki je navadno gostejša in tudi izteka počasneje kot urin, zgradba predlog za inkontinenco pa je primerna za vpijanje večje količine hitreje ali počasneje iztekajočega se seča. V tem pogledu se razlikuje tudi vrhnja plast, ki ima pri higienskih vložkih večje pore, pri predlogah pa manjše. Slednje so izdelane tako, da hitro vpijajo tekočino in omogočajo koži, da ostane suha, zaradi česar se zmanjša možnost nastanka težav s kožo in sluznico, uporabnice pa so zaščitene pred iztekanjem ter se udobno počutijo. Razlika je tudi v vpojnosti posameznih predlog, ki se ne more primerjati v vpojnostjo higienskih vložkov. Poleg tega pa imajo predloge ob straneh tudi dodatno zaščito pred iztekanjem, ki jo obdajajo niti iz elastana, in hidrofobni pas netkanega materiala, ki odbija tekočino proti jedru.
Ne nazadnje pa predloge tudi nevtralizirajo neprijeten vonj, ki nastane zaradi sečne kisline. Higienski vložki torej niso primerni za uporabo, če imamo težave z nehotenim uhajanjem seča, saj ne nudijo enake zaščite pred njegovim iztekanjem in tudi ne nevtralizirajo razvoja neprijetnega vonja enako, kot predloge za inkontinenco.
Predloge za inkontinenco Abena preprečujejo nastanek iritacij kože zaradi dodatne zaščitne plasti v njih, ki onemogoča stik seča s kožo in sluznico. Poleg tega sp tudi zelo vpojne, saj se njihova vpojnost za lahko in srednjo inkontinenco giblje od 200 ml pa vse do 950 ml, pri večjih težavah z nehotenim uhajanjem izločanjem urina (težka in zelo težka urinska inkontinenca) pa so vpojnosti od 1200 do 2500 ml, pri nekaterih predlogah celo do 3400 ml.
Vir: Vitalni in varni v poznih letih (priloga Ženske, Zarje, Maje) – Špela Zupan Štampohar, junij 2016
Zaščita in udobje sta najpomembnejša
/Default.aspx?ID=13466&newsid=484&Action=1¤tPage=10&M=NewsV2&PID=80617