Blog
Kako izbrati in pravilno namestiti pripomoček za inkontinenco?
15. september 2023
Urinska inkontinenca je precej pogosta težava žensk in moških. A danes so na voljo kakovostni pripomočki, s katerimi se lahko počutite varno in udobno – kjerkoli ste in karkoli počnete. Kako izbrati pravega in kako ga pravilno namestiti?
Pri težavah z oslabljenim mehurjem je ključnega pomena, da se ob morebitni nezgodi počutite varno in udobno, brez neprijetnih madežev na oblačilih ali vonja po urinu. Poleg tega je pomembno, da ob nehotenem uhajanju urina poskrbite, da koža intimnega predela ostane nepoškodovana, brez rdečin in znakov poškodb.
Kako poskrbeti za varnost in se izogniti zadregam ob morebitnem uhajanju?
- Izberite pravo velikost pripomočka.
- Poskrbite, da je pripomoček pravilno nameščen.
Ali ste vedeli?
Urinska inkontinenca je vsako nehoteno (tudi le nekaj kapljic) uhajanje urina. Kljub temu da se z njo sooča več kot 420 milijonov ljudi po vsem svetu, je še vedno (pre)pogosto povezana s sramom. Poleg starosti in slabitve mišic medeničnega dna je pri ženskah pogosto povezana s hormonskimi spremembami, nosečnostjo, porodi, pri moških pa s povečano prostato. Ob težavah z uhajanjem urina nikar ne odlašajte z obiskom zdravnika, ki bo poiskal vzrok in predlagal možno zdravljenje oz. ukrepe za zmanjšanje težav.
|
1. Izbira ustreznega pripomočka
Pri Abeni imamo na voljo širok nabor pripomočkov za inkontinenco – za zelo različne potrebe. Od pripomočkov za primer občasnih in manjših težav z uhajanjem urina do pripomočkov ob večjih, pogostejših težavah uhajanja urina in/ali blata.

Naše priporočilo je, da izberete čim manjši pripomoček, a dovolj vpojen za vaše potrebe. Kako si lahko pomagate pri izbiri?
S poznavanjem pogostosti in količino uhajanja urina in/ali blata. Glede na to inkontinenco delimo na:
- Lahko inkontinenco (redkejše težave, uide nekaj kapljic urina, npr. ob naporu, primerni pripomočki z vpojnostjo do cca 200 ml).
- Srednjo inkontinenco (pogostejše težave z uhajanjem večje količine urina, primerni pripomočki z vpojnostjo do cca 800 ml).
- Težko inkontinenco (pogosto uide polna količina urina in/ali blata, primerni pripomočki z vpojnostjo do cca 1600 ml).
- Zelo težko inkontinenco (stalno uhajanje polne količine urina in/ali blata, primerni pripomočki z vpojnostjo vse do 3400 ml).
- Analna in fekalna inkontinenca – pri analni inkontinenci prihaja, poleg uhajanja formiranega ali tekočega blata, do nehotenega uhajanja plinov. Medtem ko pri fekalni inkontinenci uhajanje plinov ni prisotno, temveč nehoteno uhaja blato, formirano ali tekoče. Za obe vrsti inkontinence so na voljo pripomočki, posebej oblikovani za fekalno oz. analno inkontinenco, različnih vpojnosti.
V pomoč pri izbiri pa vam je lahko tudi posebno orodje na
tej povezavi. Z odgovori na nekaj kratkih vprašanj boste dobili nabor pripomočkov, ki so najprimernejši za vas glede na stopnjo težav z uhajanjem in vaš slog življenja. Če niste prepričani, vam svetujemo, da pred nakupom naročite tudi
brezplačen vzorec na tej povezavi oz. se povežete z nami na
brezplačni telefonski številki 080 22 53 ali na e-naslovu
info@abena-helpi.si. Tu smo za vas!
Orodje za izbiro pravega pripomočka zame
Poznamo štiri oblike urinske inkontinence: stresno (uhajanje urina ob naporu, kot je dvigovanje bremen, smeh, kihanje, kašelj, intenzivnejša vadba …), urgentno (nenadna potreba po odvajanju kljub majhni količini urina v mehurju), inkontinenco prepolnega mehurja (mehurja ni možno do konca izprazniti, zato se ta postopoma spet napolni) in mešano inkontinenco (kombinacija stresne in urgentne inkontinence). |
2. Pravilno nameščanje pripomočka
Zdaj ste izbrali ustrezno velikost pripomočka, za optimalno zaščito pred iztekanjem in udobje pa je pomembno, da ga tudi pravilno namestite.

Na splošno velja:
- Pred nameščanje pripomočka si umijte roke.
- Pripomoček prepognite po dolžini, da dobite obliko žleba.
- Ne dotikajte se notranjosti pripomočka.
- Pripomoček, pa naj bo to predloga oz. vložek ali hlačna predloga oz. plenica, nameščajte od spredaj nazaj, enako ga tudi odstranite (torej potegnite ven z zadnje strani).
- Večje predloge oz. vložke za težko oz. zelo težko stopnjo inkontinence, kot so ABENA San v velikosti 5–11, se uporablja v t. i. dvodelnem sistemu – v kombinaciji s posebnimi fiksirnimi hlačkami, ki zagotavljajo dobro prileganje in tako boljšo zaščito pred iztekanjem. Kdaj se zgodi, da ob izbiri večje predloge niste zadovoljni, ker se ta guba, zlasti zadaj, leze navzdol in je tako skozi oblačila vidno, da uporabljate pripomočke za inkontinenco. Vendar težava ni v prevelikem pripomočku, ampak v neustreznem spodnjem perilu. Zato se že pri predlogah Abena San 5 priporoča uporaba namenskih fiksirnih hlačk.
Natančnejša navodila za nameščanje posameznih pripomočkov, predlog oz. vložkov, vpojnih hlačk za enkratno uporabo ali hlačnih predlog oz. plenic, si lahko ogledate na
tej povezavi. Ob posameznem
pripomočku za inkontinenco ABENA pa so na voljo tudi
video navodila za nameščanje pripomočkov.
Navodila za pravilno nameščanje pripomočka

Kako pogosto zamenjati pripomoček za inkontinenco?
- Pripomoček zamenjajte vedno, ko je napolnjen (več o tem pri naslednji alineji).
- Večji pripomočki, ki nimajo samolepilnega traku, Abena San 5–11, mobilne hlačke Abena Pants ter hlačne predloge Abena Slip, pa imajo na zunanji strani indikator vpojnosti z merilno lestvico. Ta s spremembo dveh rumenih črt v modro kaže, kolikšen del pripomočka je že izkoriščen. V kolikor pripomoček ob menjavi ni polno izkoriščen, je to lahko znak, da naslednjič izberite pripomoček z manjšo stopnjo vpojnosti.
- Manjši in tanjši pripomočki se za boljšo pričvrstitev in optimalno zaščito pred iztekanjem na spodnje perilo prilepijo s samolepilnim trakom.
- Podnevi pripomoček zamenjajte na 3 do 4 ure, obvezno tudi pred spanjem.
- Ponoči imate lahko pripomoček do 8 ur (odvisno od vpojnosti), da si zagotovite brezskrben spanec.
- Podnevi lahko uporabljate predloge manjše vpojnosti, ker jih zamenjate večkrat in tudi obiščete stranišče, ponoči pa lahko uporabite predloge z večjo vpojnostjo.
|
Pripomočki za inkontinenco ABENA – za različne potrebe
Pregled novic
Kako izbrati in pravilno namestiti pripomoček za inkontinenco?
/Default.aspx?ID=13444&newsid=956&Action=1&M=NewsV2&PID=80276