Blog
Menopavza je veliko več kot le izguba menstruacije
22. december 2021
Izguba menstruacije, neprijetni vročinski oblivi, motnje spanja, srčnega ritma, nihanje razpoloženja, pogosto pa tudi urinska inkontinenca v različnih oblikah … Vse to so simptomi obdobja menopavze in po menopavzi, s katerim se srečujejo ženske, večinoma med 45. in 55. letom starosti.
A kaj sploh pomeni beseda menopavza? S to besedo označujemo zadnjo spontano krvavitev iz nožnice v življenju ženske, ki nastane kot posledica odluščenja maternične sluznice iz maternice. Ugotavlja se za eno leto nazaj – to pomeni, da ginekolog za leto dni nazaj določi, kdaj je prišlo do zadnje menstrualne krvavitve. Sledi obdobje po menopavzi.
Med neprijetnimi simptomi menopavze je tudi urinska inkontinenca oz. nehoteno uhajanje urina različnih oblik:
• Nezmožnost obvladovanja mehurja se lahko pojavi ob naporu ali ko stiskate trebušni del zaradi smeha, kričanja, kihanja ali kašljanja, kar imenujemo stresna inkontinenca.
• Inkontinenco lahko čutite tudi kot močno, nenadzorovano tiščanje na vodo, ki ima za posledico nenehno uhajanje in potrebo po uriniranju. Včasih jo sproži že zvok tekoče vode. Gre za inkontinenco prepolnega mehurja oz. pretočno inkontinenco. Navadno jo povzročajo nepravilnosti v sečnem traktu, ki so lahko prirojene ali posledica poroda, operacije, kot je odstranitev maternice, ali zdravljenja, na primer obsevanja.
• Poznamo še urgentno inkontinenco ali pretirano aktiven mehur, ki povzroča nenadno potrebo po uriniranju kljub majhni količini urina v mehurju ter
• mešano inkontinenco, ki je kombinacija stresne in urgentne inkontinence.
Hormoni so lahko vzrok za urinsko inkontinenco
Pojav inkontinence je lahko povezan tudi z, za menopavzo značilnim, hormonskim neravnovesjem. Manj ženskega hormona estrogena oslabi notranjo plast mehurja in nepopravljivo vpliva na obvladovanje mehurja. Skratka, starejši, kot smo, težje zadržujemo urin in nadzorujemo mehur. Ta postane šibkejši, odzivni čas pa daljši.
Ob težavah z nehotenim uhajanjem urina se posvetujte z izbranim zdravnikom, ki bo poiskal vzrok in predpisal temu primerno zdravljenje. Seveda so priporočljive tudi tradicionalne vaje za krepitev mišic medeničnega dna. V določenih primerih pa je potrebna operacija ali elektrostimulacija mišic okoli mehurja.
Kaj pa lahko storite sami za lajšanje težav z oslabljenim mehurjem?
1. Pijte veliko vode – odrasli bi morali popiti najmanj 8 kozarcev vode na dan, razen če vam zdravnik svetuje drugače.
2. Pijte čim manj kave, čaja ali gaziranih pijač.
3. Ne hodite na stranišče »za vsak primer«. Raje hodite na stranišče samo takrat, ko imate mehur poln in morate na potrebo. Edina izjema tega pravila je, da greste na stranišče tik pred spanjem.
4. Jejte veliko sadja in zelenjave, da boste redno hodili na blato.
5. Ko greste na potrebo, se ne napenjajte, saj vam zaradi tega lahko slabijo mišice medeničnega dna.
6. Uporabljajte kakovostne, zračne in preizkušene pripomočke za inkontinenco. |
Ohranite aktivno življenje s kakovostnimi pripomočki za inkontinenco Abena
Danski proizvajalec Abena s skoraj 70-letno tradicijo ima v svoji ponudbi širok nabor pripomočkov za inkontinenco za različne oblike inkontinence in potrebe oseb, ki se srečujejo z nehotenim uhajanjem urina.
Pripomočki za inkontinenco Abena:
• zagotavljajo 100 % zračnost za zdravo kožo in udobje,
• imajo edinstven Top-dry sistem, ki zagotavlja suho površino in zaščito kože,
• imajo pregrade za dodatno zaščito pred iztekanjem,
• so dermatološko testirane,
• novodobni materiali nevtralizirajo neprijeten vonj urina.
Naj ne bodo težave z nehotenim uhajanjem urina še eden od simptomov menopavze. Pomoč je oddaljena en klik stran. Poskrbite za ustrezne pripomočke za inkontinenco in uživajte polno življenje!
Pregled novic
Menopavza je veliko več kot le izguba menstruacije
/Default.aspx?ID=13444&newsid=852&Action=1¤tPage=9&M=NewsV2&PID=80276