1. junij 2019
Dve leti mine predno moški poiščejo pomoč pri zdravniku, nekateri pa tolerirajo težave celo do 5 let oz. toliko časa, da prerastejo v zelo resen zdravstveni problem in kot take močno vplivajo na kakovost življenja. Marsikateri moški se težko sooči s težavami inkontinence. Uhajanje urina je še vedno tabu, ne samo pri moških, tudi pri ženskah. Prekomerno aktiven mehur, povečana prostata, motnje erekcije so težave, katere je zelo težko po »moško« priznati. Stresna urinska inkontinenca (SUI) se lahko pojavi pri fizičnih aktivnostih oz. pri povečanem pritisku v trebušni votlini pri čisto običajnih pojavih kot so kihanje, kašljanje, smeh, dvigovanje bremen, rekreacija ali povečani prostati… Včasih pa pride do teh težav, na prvi pogled, brez vzroka. Marsikateri moški se težko sooči s težavami inkontinence. Uhajanje urina je še vedno tabu, ne samo pri moških, tudi pri ženskah. Prekomerno aktiven mehur, povečana prostata, motnje erekcije so težave, katere je zelo težko po »moško« priznati. Če se ukrepa pravočasno, so tudi te težave obvladljive in pogosto tudi ozdravljive.
Mnenje stroke je, da ima danes eden od sedmih moških, starejših od 40 let, simptome prekomerno aktivnega mehurja. To se največkrat kaže v pogostejšem uriniranju, tiščanju na vodo, včasih tudi več kot osemkrat na dan. Do močnega in nenadnega uriniranja pa prihaja tudi ponoči. 30% bolnikov pa ima težave tudi z nehotenim uhajanjem manjše ali večje količine urina. Prekomerno aktiven mehur lahko močno vpliva na kakovost življenja, športno aktivnost, spolno življenje, saj je to težava o kateri moški le redko spregovorijo pri zdravniku.
Prostata je žleza obsečnica, najdemo jo samo pri moških, navadno velikosti kostanja in se nahaja pod mehurjem okoli sečevoda. Žleza se večinoma z leti povečuje. Zaradi tega lahko povzroči težave pri uriniranju, sploh kadar žleza blokira prehod skozi sečevod. 50% moških v starosti med 50 in 60 let ima povečano prostato. Pri 80-letnikih pa se ta odstotek poveča celo na 80%, kar pomeni, da je povečana prostata najpogostejša zdravstvena motnja pri moških.
Povečana prostata sprva povzroči težave pri uriniranju, ki se kažejo kot težave pri začetku uriniranja, kljub zelo močni nuji. Šibek tok urina zahteva več moči za izpraznitev mehurja; pojavi se občutek, da mehur še ni povsem prazen. Zaradi pogostega uriniranja podnevi in ponoči, se pojavijo motnje spanja. Zelo pogosta težava in tudi znak pa je prisotno kapljanje po uriniranju. Težave in motnje uriniranja otežujejo pravilno praznjenje mehurja, tako da po uriniranju na dnu mehurja ostaja majhna količina urina. Ta ostanek urina je odlično okolje za razvoj bakterij in s tem se povečuje nevarnost infekcij sečnega trakta.
Pomembno je čim prej ugotoviti vzrok takšnim težavam. Seveda pa brez posvetovanja s splošnim zdravnikom ne gre, saj vas on napoti naprej na ustrezne preiskave in zdravljenje. Pred, med in po zdravljenju lahko pride do potrebe uporabe manjših izdelkov za zaščito pred nehotenim iztekanjem urina, kateri so namenjeni posebej moškim.
Moški in vaje za krepitev mišic medeničnega dna
Z izvajanjem vaj za krepitev mišic medeničnega dna (nekoč imenovane Keglove vaje) se lahko vpliva na izboljšanje nadzora nad uriniranjem. Vaje pa imajo še en dober stranski učinek: pomagajo pri izboljšanju erekcije in intenzivnosti orgazmov. Ko vemo, na katere mišice moramo biti osredotočeni, je sama izvedba vaj precej enostavna. Ena izmed oblik lociranja mišic medeničnega dna je možna tudi med uriniranjem:
• na polovici uriniranja se poskuša na kratko ustaviti oz. zmanjšati curek urina
• ne stiska se zadnjičnih, stegenskih ali trebušnih mišic in ne zadržuje diha
• če se curek urina uspešno zmanjša ali celo na kratko prekine, so bile uporabljene mišice medeničnega dna
Nekateri moški lahko locirajo mišice medeničnega dna tudi z uporabo domišljije. Predstavljajo si, da poskušajo preprečiti uhajanje črevesnih plinov. Pri tem je potrebno zaznati stisk mišic in imeti občutek, kot da bi želeli z njimi dvigniti manjše breme.
Primer vaje za krepitev mišic medeničnega dna:
• počasi štejte do pet in pri tem stiskajte mišice medeničnega dna
• poskusite zadržati stisk mišic kolikor dolgo lahko
• med počasnim štetjem do pet sprostite mišice
• stiske ponovite kolikokrat lahko ali vsaj 10krat
• set vaj poskušajte ponoviti vsaj 3 krat dnevno
Na začetku bo verjetno lažje izvajati vaje v ležečem položaju in s krajšimi stiski. Po nekaj tednih pa se naj intenzivnost in trajanje stiskov zviša oz. podaljša, izvedba vaj v stoječem položaju pa bo tudi že lažja.
Nehoteno uhajanje urina lahko skriva tudi resnejšo diagnozo, zato težave čim hitreje zaupajte svojemu zdravniku. Samo uhajanje urina pogosto vpliva na moško samopodobo.
Vir: Zdrave novice
Mnogi moški trpijo zaradi težav z uhajanjem urina v tišini
/Default.aspx?ID=13444&newsid=676&Action=1¤tPage=18&M=NewsV2&PID=80276