petek, 04. april 2025
Skrbite za mamo, očeta, stare starše, morda starejšega soseda? Skrb za kroničnega bolnika ali starejšo osebo pogosto vključuje tudi osebno higieno. Veste, kako jo pravilno izvajati, da se vaš bližnji počuti spoštovano, udobno, obenem pa si olajšate nego?
Bodimo iskreni – skrb za bližnjega doma je vse prej kot enostavna. Zaradi bolezni ali starosti je lahko bližnji delno ali povsem odvisen od drugih. Osebna higiena je, sploh ob prisotnosti urinske in/ali fekalne inkontinence, lahko še posebej velik izziv.
Preverite naše nasvete za lažjo vsakodnevno nego, pri čemer pomembno vlogo igra tudi pravilno zaporedje umivanja.
Pred umivanjem si na dosegu roke pripravite vse potrebno – od izdelkov za umivanje, krpic do čistega pripomočka za inkontinenco in svežih oblačil.
Glede na stopnjo mobilnosti vašega bližnjega se odločite za prho ali umivanje v postelji. Za (delno) pomične posameznike svetujemo prho, saj se tako počutijo samostojnejše in sveže. Pri tem ne pozabite na varnost, da ne pride do zdrsa in prho opremite s stolom/klopjo za prhanje, protizdrsno podlogo in z držali.
Če je vaš bližnji slabo pomičen ali nepomičen, pa je varnejša in udobnejša izbira posteljna kopel. Za umivanje telesa lahko uporabite mila, olja in šampon za lase v kombinaciji z vodo in brisačo/krpicami ali pa izberete praktične izdelke za čiščenje kože celega telesa in las, ki jih ni treba izpirati z vodo. Zaradi tega tudi brisača ni potrebna.
Če je možno, bližnjega vključite v nego, čeprav v majhna opravila, kot sta umivanje obraza ali rok. Ob umivanju mu povejte, katere izdelke uporabljajte in zakaj, zaradi česar se bo počutil varnejše in vključeno. Občutek varnosti je še posebej pomemben pri oskrbi oseb z demenco.
Za manjšo verjetnost prenosa bakterij vedno upoštevajte pravilo »od čistega proti umazanemu«:
Da bi preprečili morebitno širjenje okužb, za vsak del telesa, kot je opisano zgoraj, uporabite novo oz. čisto krpico ali umivalno rokavico. Bolj higienična izbira so mehke krpice ali rokavice za enkratno uporabo, ki so nežne do občutljive kože.
Pri vsakem umivanju in menjavi pripomočka za inkontinenco ocenite stanje kože. Kožo po potrebi navlažite z losjonom, oljem ali kremo. Posebej bodite pozorni na intimni predel pod pripomočkom za inkontinenco in kožne gube. V primeru pojava rdečin uporabite posebno zaščitno mazilo ali kremo.
Pri izbiri ustreznih izdelkov za potrebe vašega bližnjega vam je lahko v pomoč tudi enostavno orodje za izbiro izdelkov na tej povezavi. |
Pri izbiri izdelkov za čiščenje in nego kože si odgovorite na vprašanja, kot so:
Poleg tega izbirajte izdelke, ki so dermatološko testirani, vsebujejo blage sestavine in so primerni za občutljivo kožo bolnikov in starejših.
»Občutek svežine, tudi če za umivanje ne uporabiš vode«
Izdelki za nego in zaščito kože nordijske kakovosti
Skrbite za bližnjega? Kako izbrati pripomočke za inkontinenco?
Nega bližnjega: Poznate pravilno zaporedje umivanja?
/Default.aspx?ID=13444&newsid=1024&Action=1&M=NewsV2&PID=80276