petek, 15. december 2017
Ko se ženske približujejo življenjskemu obdobju menopavze, se srečujejo s kopico različnih simptomov, vključno z nehotenim uhajanjem urina. Če smo iskreni, je uhajanje urina eden najbolj neugodnih simptomov menopavze.
Uhajanje urina je lahko zoprn in pogosto neugoden problem, s katerim se je treba spoprijeti, razumevanje razlogov za njegov nastanek pa lahko pripomore k reševanju nevšečnosti. Največkrat ženske težavo opišejo kot nenadzorovanje mehurja, predvsem kadar se smejijo, kašljajo ali kihnejo. Več kot 40 odstotkov žensk v menopavzi se srečuje z inkontinenco, prav tako pa se ta težava pojavi pri približno enakem odstotku žensk v postmenopavznem obdobju. Urinska inkontinenca je nezmožnost nadzorovanja izločanja urina, ki pa se od ženske do ženske razlikuje. Pri nekaterih se pojavi nekaj kapljic ob nenadnem smehu, pri drugih pa večje količine urina, neodvisno od dejavnosti, na kar pa ne morejo vplivati. staranjem, vpliva pa tudi na to, da mehur ne more več zadržati tolikšne količine urina kot v mlajših letih.
Zakaj sta oslabljen mehur in inkontinenca v menopavzi tako pogost problem? Poznamo precej različnih vzrokov, najpogostejši pa so:
Hormonsko neravnovesje – spremembe povzročajo dobro
znane težave v menopavzi (nihanje razpoloženja, navali vročine, depresivnost, zmanjšanje libida,
PMS). V tem času pride do upada izločanja estrogena, ki pri ženskah skrbi za vitalnost, dviga razpoloženje, spodbuja rast celic, vpliva na telesni videz in duševno moč. Pomanjkanje estrogena se kaže v stanjšanju sluznic, ki obdajajo nožnico, sečni mehur, sečevoda in sečnico. Zaradi sprememb v sečnem mehurju in sečnici pride do nenadzorovanega uhajanja urina, pogostejša so uriniranja ter ponavljajoča se vnetja sečil. V nožnici je normalno kislo okolje, pH 3,5–4,5 (prisotnost mlečnokislinskih bakterij). Z znižanjem ravni estrogena se okolje v nožnici spremeni, postane bolj alkalno, kar omogoča razrast škodljivih bakterij.
Šibke mišice medeničnega dna– mehanske spremembe na mišičju, ki obdaja sečni mehur zaradi težkega vaginalnega poroda ali več porodov.
Slabljenje organizma – to se zgodi s staranjem, vpliva pa tudi na to, da mehur ne more več zadržati tolikšne količine urina kot v mlajših letih.
Povečanje telesne teže – to je pogost pojav v obdobju menopavze. Odvečno maščobno tkivo, predvsem v predelu pasu, poveča pritisk na trebuh in mehur ter s tem slabi sečnico. Pri osebah z indeksom telesne teže, višjim od 30, je pojav inkontinence pogostejši.
Okužbe sečil – povzročijo prepogosto krčenje mehurja in s tem nenehno potrebo po uriniranju.
Nekatera zdravila, ki se uporabljajo za zdravljenje simptomov menopavze, lahko kot stranski učinek vplivajo na pojav inkontinence.
Pojav urinske inkontinence ni nikoli prijetna izkušnja, vendar lahko, ko prepoznamo vzroke, vplivamo na njen potek in zdravljenje. Enostavne spremembe in prilagoditve življenjskega sloga, prehrane in aktivnosti so včasih dovolj, da omejimo težave z uhajanjem urina. Vsakodnevno izvajanje vaj za trening mišic medeničnega dna pripomore k močnejšim in prožnim mišicam, ki so pomembne za nadzor izločanja urina. Pomembno je tudi, da vemo, da obstajajo pripomočki pri težavah z inkontinenco.
Na voljo so vpojni izdelki (predloge oz. vložki), ki se razlikujejo glede na velikost in stopnjo vpojnosti. Glede na same spremembe sluznice in kože je prav, da se pred nakupom posvetujemo s strokovnjaki za inkontinenčne pripomočke. Pomembno je, da pripomočki za inkontinenco ne vsebujejo dišav, lateksa in niso beljeni z agresivnimi snovmi ter omogočajo zračenje kože, s čimer zmanjšamo možnost nastanka težav z kožo in sluznico. Diskretnost pripomočkov, visoka zaščita pred iztekanjem urina ter nevtralizacija neprijetnega vonja omogočajo nemoteno opravljanje vsakodnevnih dejavnosti.
Oborožite se z informacijami, kakšni pripomočki so na voljo, predvsem pa povprašajte po vzorcih, kajti le tako boste izbrali ustrezen pripomoček.
Vir: Zdrave novice, december 2017
Menopavza in neobvladljivi mehur
/Default.aspx?ID=13472&newsid=560&Action=1¤tPage=5&M=NewsV2&PID=80643