torek, 26. april 2022
Skrbite za ostarelega ali kronično bolnega bližnjega? Žalostno dejstvo je, da so pogoste spremljevalke inkontinence tudi težave s kožo. A ni treba, da je tako! Z ustrezno nego jih lahko omilimo ali celo odpravimo. Še bolje pa je, da jih s preventivo lahko povsem preprečimo.
Težave s kožo so zaradi vlage in večje temperature pod pripomočki za inkontinenco pogoste spremljevalke oseb, ki se soočajo z nehotenim uhajanjem urina in/ali blata.
Inkontinenčni dermatisis (IAD), poimenovan tudi perinealni, iritativni, ali plenični izpuščaj, je vnetje kože, ki se pojavi ob stiku kože z urinom ali blatom ter trenjem materialov pripomočkov za inkontinenco. Gre za zelo boleče in neprijetno stanje, ki znatno vpliva na kakovost in udobje življenja.
Zato je preprečevanje inkontinenčnega dermatitisa najboljša pot. Toda, kako lahko preprečimo težave s kožo pri inkontinenci?
Gre za vsoto manjših dejavnikov, ki se združijo v en sam holističen pristop. Ta temelji na:
Pa pojdimo po vrsti:
Pripomoček za inkontinenco mora biti visoko vpojen, da nudi ustrezno zaščito, in ravno prav velik, da ni nepotrebnega materiala na koži. Poleg tega je pomembno, da je material pripomočka zračen, da lahko koža pod njimi karseda diha. Pripomočki, ki omogočajo zračenje kože, imajo mehko vpojno površino, ki posrka urin in/ali blato ter ga zadrži v vpojnem jedru, stran od površine kože. Pomembno je, da so materiali pripomočka koži prijazni in dermatološko testirani ter ne ustvarjajo dodatnega trenja na koži.
Prav takšni so pripomočki za inkontinenco Abena, proizvedeni na Danskem. Široka ponudba pripomočkov omogoča zaščito osebam z različnimi stopnjami inkontinence, tudi glede na njihovo aktivnost (aktivni, slabo pomični, nepomični) ter spol. Na voljo so tako enodelni sistemi (npr. hlačne plenice, mobilne hlačke, hlačne predloge na pas) kot dvodelni sistemi (predloge/vložki v kombinaciji s fiksirnimi hlačkami za pričvrstitev predlog).
V kolikor ne veste, kateri pripomoček izbrati, si lahko pomagate s posebnim orodjem na tej povezavi ali se posvetujete z našimi strokovnjaki na brezplačni telefonski številki 080 080 22 53 oz. na info@abena-helpi.si. |
Pripomočke lahko za večjo zaščito posteljnih in/ali sedalnih površin kombinirate tudi z zaščitnimi podlogami Abena. Te so zlasti uporabne pri zaščiti površin, kadar se srečujemo s težavami z nenadzorovanim uhajanjem urina, tako pri odraslih kot tudi pri otrocih. Na voljo so tako podloge za enkratno uporabo kot pralne podloge. Več o njih si lahko preberete tudi na tej povezavi.
Zaradi izpostavljenosti kože urinu in blatu, torej tudi vlagi in toploti, je koža pod pripomočki za inkontinenco ranljivejša. Njena naravna zaščitna funkcija je oslabljena, zato je ustrezna nega izjemnega pomena za preprečitev rdečin, razdraženosti ali celo inkontinenčnega dermatitisa, ki lahko posledično vodi v poškodbe kože zaradi pritiska –(PZP).
Pri težavah z občutljivo kožo se priporoča uporaba izdelkov za čiščenje kože brez vode, ki znatno olajšajo nego in prispevajo h kakovostnejšemu življenju bolnikov. Predvsem pa pripomorejo k zmanjšanju težav z rdečinami, ki jih povzročijo ostanki mila na koži v kombinaciji z urinom in blatom. Po uporabi pripomočkov brez mila je koža čista, zaščitena in ohranja svojo prožnost. Več o čiščenju kože brez vode si lahko preberete na tej povezavi.
Če koža ni občutljiva, se lahko za čiščenje uporabi milo s prilagojenim pH-jem (4–5), bolj kisel pH pomaga ohranjati naravno zaščito naše kože (kislinski maščobni plašč). Milnica naj bo blaga, krpice za umivanje morajo biti iz mehkega materiala, predvsem pa je treba milnico dobro izprati iz kože, saj ostanki mila na koži le-to sušijo.
Na kožo celega telesa po čiščenju nanesite vlažilno kremo, losjon ali olje v pršilu (to je priporočljivo pri občutljivi koži, da ne pride do nepotrebnega dotikanja in trenja na koži, saj ga enostavno popršimo po koži) in tako poskrbite za njeno navlaženost, zaščito in ohranjanje naravnega ravnovesja kože. Izdelke najdete na tej povezavi. Če ste za čiščenje kože uporabili izdelke za čiščenje brez vode, je koža že navlažena, zato včasih ni potrebno dodatno nanašanje losjona po celem telesu, temveč samo na bolj izpostavljenih in obremenjenih delih telesa.
V kolikor je koža izredno suha, uporabite kremo za intenzivno nego, ki vsebuje kar 70 % lipidov (maščob rastlinskega izvora) in jo previdno razmažite. Primerna je za pogosto uporabo, na koži obraza, rok in telesa.
Za nego kože intimenga predela, torej kože pod pripomočkom za inkontinenco, pa v primeru vnete in pordele kože, če je rdečina suha, uporabite cinkov oksid v pršilu. Ta je učinkovit tudi pri vnetjih in vzdraženi koži v kožnih gubah, npr. na trebuhu, pod dojkami, v predel pod modi (v sredini med nogama) … Cinkov oksid v pršilu (vsebuje 10 % cinkovega oksida, ki ni topen v emulziji) pretresemo in z razdalje 5–10 cm popršimo po koži ter ga ne mažemo ali vtiramo. Hitro se vpije v kožo, emulzija pomaga pri regeneraciji kože, cinkov oksid pa kožo zaščiti. Nanos cinkovega oksida v pršilu lahko po potrebi ponovimo ob vsaki menjavi pripomočka za inkontinenco oz. po tuširanju (gube, pod dojkami, predel med nogami ...) Ob menjavi pripomočka za inkontinenco je odstranjevanje cinkovega oksida v pršilu zelo enostavno. Odstranimo ga z vlažnimi robčki.
Če pa je koža na izpostavljenem predelu že mokra (»rosi«), uporabimo cinkovo mazilo, ki vsebuje 20 % cinkovega oksida. Na vnet predel nanesemo tanek sloj cinkovega mazila na način, da si ga najprej razmažemo med prsti in nežno »potapkamo« po koži. Če nanesemo predebel sloj mazila, ga ob menjavi težje odstranimo in tako z »drgnjenjem« kože le-to znova poškodujemo ter se vedno znova vrtimo v začaranem krogu inkontinenčnega dermatistisa oz. poškodbe povrhnjice.
Še namig: ostanke kreme na rokah ob menjavi pripomočka nežno odstranimo z vlažnimi robčki za čiščenje kože, nikakor pa jih ne brišemo ob vpojno jedro pripomočka za inkontinenco, ker s tem zmanjšamo možnost vpijanja tekočine, hkrati pa zvišamo možnost nastanka uroinfekta (predvsem pri ženskah). Pri vseh izdelkih za čiščenje, nego in zaščito kože velja načelo »manj je več«.
Cinkovo mazilo uporabljamo samo toliko časa, dokler se koža ne posuši, nato nadaljujemo z uporabo zaščitnega mazila za kožo Skincare Ointment oz. cinkovega pršila. Če potrebujemo dobro zaščito pred vlago in trenjem, potem je zaščitno mazilo Abena Skincare Ointment prava izbira. Mazilo za nego kože vsebuje dimetikon, ki na koži naredi mehansko zaščito pred vlago in trenjem, zmanjša pritiske podlage na koži, hkrati pa je vodotopen in kot tak ne zapira kože (ne naredi »pokrova« na njej), temveč ji omogoča dihanje. Primerno je za nego in zaščito suhe kože po telesu (tudi na komolcih, petah ...) ter kože rok, ki je izpostavljena stalnim zunanjim dejavnikom (voda, razkužila, veter).
Pri negi intimnega predela vedno skrbite za higieno rok in pri menjavi pripomočkov za inkontinenco redno uporabljajte zaščitne rokavice. Pri Abeni imamo velik nabor zaščitnih rokavic, zlasti iz lateksa in nitrila. Poleg zaščite poskrbite tudi za ustrezno rokovanje z odpadki, kot so pripomočki za inkontinenco, posteljne podloge za enkratno uporabo, rokavice ..., ki naj ne pridejo v stik s čistimi pripomočki in jih pravilno odvrzite. Več o preprečevanju okužb si lahko preberete na tej povezavi.
Skrb za najbližje, ki se soočajo z inkontinenco, je vse prej kot preprosta. Če ste se znašli v vlogi negovalca, si s kakovostnimi in praktičnimi pripomočki olajšajte nego domačih, svojim najbližjim pa tako omogočite kakovostnejše življenje.
Preberite več
Preprečevanje inkontinenčnega dermatitisa
Trije nasveti za lažjo in kakovostnejšo nego najbližjih v domači oskrbi
Kako preprečiti težave s kožo pri inkontinenci?
/Default.aspx?ID=13474&newsid=895&Action=1&M=NewsV2&PID=80621