torek, 19. junij 2018
Dobra oskrba pri inkontinenci je vsota manjših dejavnikov, ki se združijo v en sam holističen pristop.
Trije glavni elementi holističnega pristopa pri oskrbi inkontinence so:
Znanje in ustrezna obravnava posameznika s težavami z inkontinenco sta pomembna, vendar nista dovolj. Ključ dobre oskrbe pri inkontinence leži v interakciji med različnimi praksami, navadami ter izbiro pripomočkov pri vsakodnevni oskrbi oseb z inkontinenco. Holistična rešitev pri inkontinenci naj bo prilagojena in izvedena tako, da pomaga k izboljšani kakovosti življenja in omogoči kar se da enostavno življenje z inkontinenco. Preko dneva mora izbran pripomoček za inkontinenco omogočati naš življenjski slog, medtem ko nam mora ponoči omogočati dober počitek in varno izbiro. Hkrati pa morajo rešitve pri težavah z inkontinenco aktivno preprečevati težave s kožo, kot je npr. inkontinenčni dermatitis.
Pri izbiri pripomočka za inkontinenco nečimrnost in svoboda gibanja velikokrat zmagata nad potrebno vpojnostjo in stroškom. Kadar izbiramo ustrezno velikost in kakovost pripomočka, ne smemo pozabiti na ustrezno vpojnost pripomočka glede na individualne potrebe posameznika. Pripomočki, ki omogočajo zračenje kože, imajo mehko vpojno površino, ki posrka urin in ga zadrži v vpojnem jedru, s čimer preprečuje stalno vlažno kožo in s tem možnost nastanka inkontinenčnega dermatitisa.
Uporaba zaščitnih posteljnih podlog pri nepomičnih osebah ali preko noči, pri pravilno izbranih ter pravilno nameščenih pripomočkih za inkontinenco, ni potrebna. Nekaterim uporaba podloge za zaščito postelje omogoča miren spanec, saj vedo, da so dodatno zaščitili ležišče. Vedeti pa moramo, da dodatne posteljne podloge zmanjšajo oz. omejijo učinek delovanja blazin za preprečevanje poškodb kože zaradi pritiska (razjeda zaradi pritiska oz. nekoč dekubitus).
Koža je zelo dovzetna pri prekomerni izpostavljenosti urinu in blatu. Naravna zaščitna funkcija kože je oslabljena, zato sta zaščita in vlaženje kože bistvenega pomena, da se izognemo vzdraženi kože ali huje, inkontinenčnemu dermatitisu, ki posledično lahko vodi k poškodbi kože zaradi pritiska. Različne stopnje poškodb kože ali prisotnost inkontinenčnega dermatitisa potrebujejo tudi drugačen pristop k negi in zaščiti kože. S tristopenjskim načinom nege lahko preprečimo ali »zdravimo« poškodbe kože. Pri vsaki menjavi pripomočka za inkontinenco je pomembno, da kožo očistimo, zaščitimo in nanesemo sredstva, ki pomagajo pri njenem obnavljanju.
Smernice dobre nege: po čiščenju kože ter nanašanju vlažilnih in zaščitnih sredstev se priporoča uporaba visoko kakovostnih pripomočkov za inkontinenco, ki omogočajo dobro zračenje kože.
Zaščitne rokavice so nepogrešljive pri oskrbi oseb z inkontinenco. Negovalci morajo pri negi vedno uporabljati kakovostne zaščitne rokavice, da bi se izognili okužbam in prenosu le-teh. Pomembno je, da se rokavice med posameznimi delovnimi procesi redno menjajo. Pri negi oseb z inkontinenco se priporoča uporaba zaščitnih rokavic Abena iz latexa ali nitrila.
Pri negi oseb v postelji ali posteljni kopeli se priporoča uporaba nepropustnih pralnih posteljnih podlog oz. podlog za enkratno uporabo. Zaščitne podloge preprečujejo širjenje bakterij in tekočin v vzmetnico, posteljno perilo, vzglavnik ...
Rokovanje z odpadki: Z odpadki, kot so pripomočki za inkontinenco, posteljne podloge za enkratno uporabo, rokavice ..., je potrebno odgovorno rokovanje, saj le na tak način lahko preprečimo možnost širjenja okužb v okolico.
Kako dosežemo optimalno individualno oskrbo pri težavah z uhajanjem urina?
Osnovni principi oskrbe pri težavah z inkontinenco so bili razviti v Abeni DK, temeljijo pa na strokovnem znanju in tesnem sodelovanju s strokovnjaki na področju zdravstvene nege.
Pomen holističnega, individualnega pristopa k reševanju težav z uhajanjem urina
/Default.aspx?ID=13474&newsid=640&Action=1&M=NewsV2&PID=80621