četrtek, 19. november 2015
Po Mednarodni zvezi za kontinenco (ICS) pomeni inkontinenca vsako nekontrolirano uhajanje urina, ki predstavlja higienski in tudi že socialni problem, saj zajema več kot 5 % populacije.
Žalosti dejstvo, da posamezniki, ki se soočajo z uhajanjem urina, prikrivajo nastale težave svojim družinam in celo zdravnikom. Ocenjeno je, da dve tretjini posameznikov to prikriva zaradi sramu in pomanjkanja informacij glede možnosti zdravljenja oziroma spopadanja s to težavo. Pri ženskah se inkontinenca pojavi dvakrat pogosteje kot pri moških in narašča s starostjo.
Vse pogosteje, ko govorimo o inkontinenci, govorimo tudi o tisti inkontinenci, ki prizadene profesionalne in rekreativne športnike, o t. i. »športni inkontinenci«. Ta je pogostejša pri ženskih športnicah, saj se z njo sooča od 25 do 30 % (2011). Običajno so vzroki uhajanja urina vzdržljivostne in visoko intenzivne športne aktivnosti. Raziskave so pokazale, da je gimnastika tisti šport, ki pri ženskah povzroči največ odtekanja urina (67 %), sledijo košarka (66 %), tenis (50 %), hokej (42 %), tek (29 %) ipd. Zaskrbljujoče pa je dejstvo, da od začetnih simptomov do izpovedi zdravniku o težavi običajno mine devet let. Študija narejena v letu 2007 je pokazala, da kar 90 % športnic nikoli na glas ne pove za svojo urinsko težavo oziroma sploh ne zna preventivno ukrepati, kar žal vodi do tega, da jih 10,4 % »brez razloga« opusti vadbo (2009).
Uhajanje urina med profesionalnimi športniki se zgodi, ko zaradi napora, skokov in tresljajev pri intenzivni vadbi pride do povečanega pritiska v trebušni votlini in posledično v mehurju. Pritisk v mehurju je večji kot pritisk, ki zapira sečnico, zaradi česar pride do uhajanja urina, kljub temu da imamo (lahko) močno razvite mišice medeničnega dna. V letu 2002 je bilo ugotovljeno, da se kar 51,9 % žensk srečuje z odtekanjem urina, 43 % med treningom, 42% pa tudi v vsakdanjem življenju.
Dokazano je, da inkontinenca negativno vpliva na intimno, socialno in vsakdanje življenje. Profesionalne športnice se zaradi tega počutijo osramočene, v nekaterih situacijah jim je nerodno, na vsak način pa se poskušajo izogniti družabnim in športnim srečanjem ter aktivnostim. Nekatere študije celo ugotavljajo, da pri približno 80 % žensk, ki se soočajo z uhajanjem urina, odkrijejo znake depresije, ki se kažejo kot pomanjkanje samozavesti in tesnobnost.
Velja, da če se pojavi stresna urinska inkontinenca med profesionalnimi športniki zgodaj v življenju, je to znak, da se bo ta pojavila tudi kasneje. Zato je nujno, da o tem problemu govorimo na glas. Soočite se s težavo in spregovorite!
Za strokovni nasvet ali naročilo Abeninih predlog za inkontinenco nas lahko pokličete na brezplačno telefonsko številko 080 22 53, ali pa preko obrazca http://www.abena-helpi.si/kontakt/narocilo-vzorcev naročite želen vzorec in vam ga brezplačno pošljemo na dom.
Tudi športnikom »uide«
/Default.aspx?ID=13444&newsid=264&Action=1¤tPage=37&M=NewsV2&PID=80276