17. maj 2016
Mehur je lahko nekoliko bolj občutljiv zaradi zunanjih dejavnikov, kot so voda, mraz, premalo tekočine in različne okužbe. Nekatere ženske se še zlasti poleti srečujejo z neprijetno izkušnjo, in sicer da jim ob na primer kihanju, kašljanju ali smejanju uide nekaj kapljic urina.
Poletje, vročina, čas potenja in kopanja ter drugih užitkov nam lahko zagrenijo težave z mehurjem. Morda premalo pijemo (popiti moramo vsaj dva litra na dan), se predolgo namakamo v (za nas) prehladni vodi, zadržujemo urin ali uriniramo v vodo. Za nastanek inkontinence ali nehotnega uhajanja urina so potrebni še drugi dejavniki (ohlapnost mišic medeničnega dna, leta, porodi, druge bolezni …). Nam pa pogosto uriniranje (na zalogo) lahko preide v navado, kar ni dobro, a k sreči to še ni inkontinenca.
Zdravniki opozarjajo, da vsaka kapljica že lahko pomeni alarm, zato jo moramo vzeti resno, saj je to že lahko znak inkontinence oziroma nehotenega uhajanja urina, ki je danes prepogosto tabu. Pomembno je, da začnemo ukrepati takoj.
VAJE ZA TRENING MIŠIC MEDENIČNEGA VRATU ZA ŽENSKE IN MOŠKE TEMELJIJO NA IZMENIČNEM STISKANJU IN SPROŠČANJU MIŠIC MEDENIČNEGA DNA. VAJE SO PRILAGOJENE LETOM, ZARADI PREPROSTOSTI PA ZLAHKA POSTANEJO DEL VSAKDANJIKA.
Osnovna vaja:
1) najprej izpraznite mehur,
2) pokrčite mišice medeničnega dna za 6–8 sekund,
3) nato pa mišice popolnoma sprostite.
Priporočamo vam, da vajo ponovite vsaj 10- krat, in sicer trikrat na dan (zjutraj, popoldne in zvečer).
Variacija: Čez nekaj časa je treba intenzivnost vadbe povečati. Prvih pet ponovitev stiskov naredite tako kot prej, zadnjih pet ponovitev pa tako, da medtem ko stisk zadržujete, dodate še tri do štiri maksimalne stiske z večjo hitrostjo.
Še nekaj nasvetov:
- Vaje je priporočljivo izvajati v različnih položajih, in sicer leže na hrbtu, sede, na vseh štirih in stoje.
- Vaj ne smete izvajati med uriniranjem. Stiskanje mišic medeničnega dna med uriniranjem oz. prekinjanje curka urina lahko vodi do zastajanja seča v sečnem mehurju in do vnetja.
- Poleg redne dnevne vadbe je priporočljivo, da mišice medeničnega dna stisnete tudi, tik preden kihnete, zakašljate ali kaj dvignete, saj tako zmanjšate obremenitev na medenično dno.
Vir: Story, Nova, Lea, Lisa, maj 2016
V poletje brezskrbno brez ‘uhajanja’
/Default.aspx?ID=13444&newsid=480&Action=1¤tPage=32&M=NewsV2&PID=80276