31. oktober 2016
Urinsko inkontinenco lahko obvladate! Imate težave z nenadzorovanim uhajanjem urina?
Vzroki uhajanja so različni in se lahko pojavijo v različnih življenjskih obdobjih. Lahko so povezani z okvaro osrednjega živčnega sistema, različnimi obolenji ali z vnetji sečnega mehurja in rodili, pogosto pa vzroke najdemo tudi pri staranju.
Zakaj pride do uhajanja urina?
Raztezanje in poškodba medeničnega dna med nosečnostjo in/ali porodom lahko povzročijo uhajanje urina, predvsem ob napenjanju, kašljanju in kihanju. V obdobju menopavze so vzroki predvsem zmanjšana elastičnost mišic mehurja. Najpomembnejše so spremembe pri ženskah, ki nastanejo kot posledica zniževanja količine hormonov v telesu. Urinska inkontinenca se lahko razvije tudi pri tistih, ki imajo bolezni mišičnega in živčnega sistema in tistih, ki jemljejo zdravila, katerih stranski učinki vplivajo na delovanje mehurja. Profesionalnim športnikom pa urin uhaja, ko zaradi napora (skokov in tresljajev) pri vadbi pride do povečanega pritiska v trebušni votlini in posledično v mehurju. V splošnem se težave z uhajanjem urina pojavijo dvakrat pogosteje kot pri moških. Uhajanje urina je skupno veliko ljudem, zato je čas, da se kaj ukrene! Za začetek bo dovolj da se o tej težavi spregovori.
Zdravljenje inkontinence
Zdravljenje je odvisno od vzroka za nastanek bolezni, vrste inkontinence in stopnje obolenja. Če je vzrok znan in oblika inkontinence blaga, si lahko pomagamo s splošnimi ukrepi. Pri tem imata zelo velik pomen gibanje in izvajanje različnih vaj, med katerimi so najbolj razširjene Keglove vaje, s katerimi krepimo mišice medeničnega dna. Na inkontinenco lahko vplivata tudi prehrana in pijača. Za normalno delovanje sečil je priporočljivo na dan popiti dovolj vode (2 litra dnevno) in hodit na vodo vsake 3–4 ure, tudi če vas ne tišči. Ne uživajte preveč pijač s kofeinom (kava, pravi čaj) in med uriniranjem večkrat zaporedoma poskusite zaustaviti curek. Z vajami za krepitev krepite mišice medeničnega dna in zmanjšajte telesno težo.
Vaja za krepitev medeničnega dna
Najpomembnejše pri tej vaji je, da krčite prave mišice in da je to krčenje pravilno. Občutek je, kot bi hoteli 'stisniti in dvigniti', zapreti in potegniti navzgor področje okoli zadnjika, nožnice in sečnice. Vajo izvajajte tako: Mišice medeničnega dna stisnite kar se da močno in stisk zadržite, kolikor dolgo lahko. Sprostite mišice in počivajte nekaj sekund. Če lahko, stisk zadržite 6–8 sekund. Stisk mišic ponovite tolikokrat, kolikor ste sposobni, največ 8- do 12-krat.
S pripomočki za inkontinenco Abena si olajšajte življenje, zadostite svojim potrebam po varnosti, diskretnosti in udobju. So anatomsko oblikovani in prijazni do uporabnika, saj ne vsebujejo klora in lateksa. Izberite inkontinenčne pripomočke, ki so narejeni iz zračnih materialov, da koža ostane dobro prezračena in suha.
Vir: Zdravstveni turizem (priloga Lee, Lise, Cosmopolitan, Story), september 2016
Vam uhaja?
/Default.aspx?ID=13444&newsid=490&Action=1¤tPage=26&M=NewsV2&PID=80276