Inkontinenca se lahko kaže kot občasno uhajanje urina ali blata do popolne izgube nadzora nad mehurjem ali črevesjem. Zaradi telesnih ali kognitivnih motenj mehur ali mišice zapiralke ne delujejo pravilno, kar privede do nehotenega uhajanja urina in/ali blata. Glede na vzrok in obliko inkontinence je na voljo veliko načinov zdravljenja, pa tudi preventivnih ukrepov.
Inkontinanca ima lahko različne vzorke. Razumevanje vzrokov in oblik inkontinence je ključno za izbiro različnih oblik zdravljenja in pripomočkov, ki so na voljo.
Različnim oblikam inkontinence je skupno, da je v večini primerov mogoče nekaj storiti. Zato je zelo pomembno, da se pravočasno posvetujete s svojim zdravnikom.
Inkontinenca ima lahko različne vzroke. Najpogostejši vzrok za inkontinenco je oslabitev ali poškodba mišic medeničnega dna. Zaradi oslabitve mišic medeničnega dna obstaja možnost, da postane pritisk na mehur prevelik in ta spusti majhno količino urina. To se lahko zgodi na primer med fizičnimi napori, kot so vadba, tek ali upogibanje. Inkontinenco lahko povzročijo tudi nevrološke motnje, težave s prostato in različne ovire, kot je slaba dostopnost do stranišča – na primer v primeru slepote ali invalidnosti.
Inkontinenca se pojavlja pri ženskah, moških in otrocih. Inkontinenca je, ko osebi nehote uide urin.
ZAČASNI VZROKI ZA URINSKO INKONTINENCO:
Inkontinenca in otroci
Medtem ko večina otrok pridobi nadzor nad mehurjem pri okoli treh ali štirih letih, nekateri otroci potrebujejo več časa za pridobitev nadzora nad mehurjem, nekateri pa imajo težave z nehotenim uhajanjem urina vse življenje.
Več o inkontinenci pri otrocih
Inkontinenca in starejši
Inkontinenca je pogostejša pri starejših. Vendar pa je napačno sklepanje, da je inkontinenca neizogibno povezana s staranjem.
Ženske v menopavzi, moški s težavami s prostato in ljudje s kognitivnimi motnjami, kot je demenca, imajo večje tveganje za inkontinenco. Funkcionalna inkontinenca je pogostejša tudi pri starejših z motoričnimi težavami, ki trpijo za očesnimi boleznimi ali jemljejo določena zdravila.
Inkontinenca in ženske
Za inkontinenco trpi več žensk kot moških, čeprav se razlika s starostjo zmanjšuje. Ženske imajo povečano tveganje za inkontinenco med menopavzo in po nosečnosti.
Več o inkontinenci pri ženskah
Ena stvar, ki je skupna različnim oblikam inkontinence je, da je v večini primerov mogoče nekaj storiti glede tega. Zelo pomembno je pravočasno posvetovanje z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem.
Vaje za krepitev medeničnega dna in fizioterapija lahko preprečijo, zdravijo in lajšajo simptome inkontinence.
Vsakdanje življenje z inkontinenco lahko lajša tudi spremenjen življenjski slog. Ta vključuje ohranjanje hidracije, aktivnost in vzdrževanje zdrave telesne teže. Nekaterim pri lajšanju simptomov pomagajo tudi izogibanje začinjeni hrani, alkoholu in kofeinskim pijačam.
Posvet z osebnim zdravnikom ali specialistom osvetli vzroke in posledično zdravljenje inkontinence. Zdravnik ali specialist lahko predpiše zdravila, ki zmanjšajo nehoteno stiskanje mehurja in tako zmanjšajo simptome inkontinence.
Simptome lahko olajšamo tudi s toaletnim treningom. Glede na obliko inkontinence lahko specialist svetuje različne načine zdravljenja.
Če to zdravljenje ne deluje, je včasih možno inkontinenco zdraviti tudi s kirurškim posegom, čeprav to na splošno ni najboljša možnost.
Zanesljivi pripomočki za inkontinenco so v pomoč pri vsakodnevnem brezskrbnem življenju, saj hitro vpijejo urin in nevtralizirajo neprijeten vonj. Tako lahko inkontinenca ostane vaša skrivnost, ki ne vpčiva na vaše družabno življenje.
Najpogostejša vprašanja in odgovori
Vas zanima še več? Preberite odgovore na nekaj najpogostejših vprašanj v zvezi z inkontinenco.