Nosečnost je za večino žensk čudovito obdobje, mnoge bodoče mamice pa doživljajo tudi njene manj očarljive vidike: utrujenost, razdražen želodec in bolečine v spodnjem delu hrbta. Inkontinenca je prav tako pogosta težava nosečnic in porodnic.
Glede na ocene se z urinsko inkontinenco med nosečnostjo sooča okrog 40 % žensk. Odstotek je še višji pri tistih, ki so starejše od 35 let in imajo povečano telesno težo.
V večini primerov si ženske pol leta po porodu v celoti opomorejo, večina simptomov pa izzveni že v prvih šestih tednih. Nekatere se s simptomi soočajo dlje časa - če jih ne zdravijo, lahko tudi do konca življenja.
Med nosečnostjo žensko telo doživlja veliko sprememb, do številnih pride zlasti v prvih mesecih - slabost, inkontinenca in številne druge neprijetnosti.
Inkontinenco med nosečnostjo deloma povzročajo tudi hormonske spremembe. Po prvih treh mesecih namreč začne maternica pritiskati na mehur, zaradi česar je pogost občutek polnega mehurja.
Ste vedeli? Nosečniški hormon hCG
Nosečniški hormon humani horionski gonadotropin (hCG) igra pomembno vlogo pri težavah z uriniranjem med nosečnostjo. Povzroča večjo količino krvi v telesu, zato se njena zaloga v ledvicah napolni hitreje kot ponavadi. Posledica tega je intenzivnejše in hitrejše polnjenje mehurja, zaradi česar mora nosečnica pogosteje na stranišče.
Hormonske spremembe poskrbijo, da se mišice sečnice in medeničnega dna raztegnejo zaradi priprav na porod, obenem pa povzročijo oslabitev mišic medeničnega dna.
Če je pritisk na mehur prevelik, lahko pride do inkontinence in uhajanja, npr. med smejanjem, kašljanjem in drugimi telesnimi napori. Ravno zato se nekatere ženske srečajo s stresno inkontinenco že med samo nosečnostjo ali po porodu.
Stresna inkontinenca je pogostejša proti koncu nosečnosti in prizadene med 50 in 70 % nosečnic.
Nosečniška inkontinenca je zelo pogosta in ponavadi izgine v prvih šestih tednih po porodu, ko se mišice pozdravijo. Okrevanje po porodu je dolgotrajen postopek. Mišično tkivo bo samodejno pridobilo na moči v nekaj mesecih, večina simptomov bo izginila v šestih tednih, popolno okrevanje pa lahko traja tudi do šest mesecev.
Na srečo obstajajo strategije za preprečevanje inkontinence in pomoč pri okrevanju po porodu. Ne pozabite, da uhajanja morda ne bo mogoče v celoti preprečiti, vendar lahko omenjene strategije pomagajo pri lažjem in hitrejšem okrevanju.
1. nasvet
Izogibajte se pitju alkohola in kajenju Ne samo, da omenjena dejavnika povečata tveganje za splav in zdravstvene težave, ampak vplivata tudi na inkontinenco.
2. nasvet
Vaje za trening mišic medeničnega dna lahko spodbudijo okrevanje, izvajati jih lahko začnete pred ali med nosečnostjo. Z dnevnim izvajanjem vaj lahko zmanjšate tveganje za razvoj inkontinence in njenih simptomov.
Fizioterapevt vam lahko pomaga pri iskanju primernih vaj in svetuje, kakšen položaj za uriniranje vam bo najbolj ustrezal, kako prilagoditi straniščne navade ter vašo prehrano in uživanje tekočin.
Stresna inkontinence je najpogostejša oblika inkontinence, ki prizadane eno od petih žensk, starejših od 40 let.
Kako izbrati pravi pripomoček za inkontinenco
Pravilna nega v primeru inkontinence: pri izbiri pravega izdelka za inkontinenco, ki ustreza potrebam posameznika, je treba je upoštevati veliko dejavnikov. Zaupajte nam in preglejte naš vodnik.