Stanje prekomerno aktivnega mehurja se nanaša na vrsto simptomov, ki so povezani z občutkom potrebe po pogostem uriniranju. Včasih lahko posamezniki s prekomerno aktivnim mehurjem trpijo tudi zaradi urgentne inkontinence.
Občutljiv mehur se pojavlja tako pri moških kot pri ženskah, najpogosteje pa pri starostnikih.
Nekatere ocene kažejo, da od 30–40 % posameznikov živi s prekomerno aktivnim mehurjem. Težko je sicer izvedeti realne vrednosti, saj veliko posameznikov s tovrstnimi težavami raje molči in ne išče pomoči.
Prekomerno aktiven ali občutljiv mehur se nanaša na vrsto simptomov in do njega lahko vodi veliko različnih vzrokov, zato je za pravilno diagnozo pomemben posvet z zdravnikom ali drugim zdravstvenim strokovnjakom.
Prekomerno aktiven mehur je običajno posledica nepotrebnega krčenja mehurja, zaradi česar dobimo občutek polnega mehurja, ko ta ni poln. Tovrstno krčenje pri posamezniku povzroči nujno potrebo po uriniranju.
Prekomerno aktivna mišica je lahko posledica prekomernega uživanja alkohola, kajenja, nezdrave prehrane in nezdravega režima pitja. Mehur lahko razdražijo določena vrste hrane in pijače kot tudi druge težave, kot so kamni v mehurju. Prekomerno aktiven mehur lahko povzročajo tudi dejavniki povezani z življenjskimi navadami; zaprtje, bolezen, sladkorna bolezen, starost in mnogi drugi.
Včasih lahko prekomerno aktiven mehur pri moških povzroči zastoj v urinarnem traktu - npr. zaradi povečane prostate. Ta namreč moškim z leti raste, zato so težave z prekomernim aktivnim mehurjem pri njih pogostejše. Zaradi zapore urinarnega trakta je mehur pod nenehnim pritiskom, kar povzroči pomanjkanje nadzora nad mehurjem.
Pri ženskah se prekomerno aktiven mehur pojavi med nosečnostjo. Zaradi zmanjšanega prostora za mehur in povečanega pritiska nanj morajo nosečnice pogosteje na stranišče. Nekatere izkusijo pomanjkanje nadzora nad mehurjem tudi zaradi hormonskega neravnovesja.
Preberite več o nosečnost in inkontinenca in women and incontinence.
S stresom se sooča veliko ljudi, vpliva pa na različna področja zdravja, vključno z mehurjem. Povzroči lahko njegovo nepotrebno krčenje in izgubo nadzora nad njim.
Občutljivega mehurja zaradi stresa ne smemo zamenjevati s stresno inkontinenco, ki pomeni izgubo nadzora nad mehurjem zaradi oslabitve mišic medeničnega dna.
Obstaja več različnih rešitev za prekomerno aktiven in občutljiv mehur. Obisk zdravstvenega strokovnjaka je pomemben korak pri iskanju rešitve in pri lajšanju simptomov prekomerno aktivnega mehurja.
Prvi korak, ki ga zdravnik od pacienta pogosto zahteva, je vodenje dnevnika uriniranja. V njega slednji zapisuje kako pogosto in koliko urinira, ter koliko tekočine zaužije v katerem delu dneva. Ti podatki bodo koristni za zdravnika, fizioterapevta, ki se ukvarja z mišicami medeničnega dna, ali drugega specialista, ki bo z njihovo pomočjo lahko določil vzroke za težave z mehurjem.
Zdravnik vam lahko priporoči tudi trening mehurja, z rednimi vajami boste postopoma prestavljali obisk stranišča, dokler ne boste urinirali samo osem - do desetkrat dnevno. Potrebo po uriniranju je mogoče zatreti tudi z uporabo sprostitvenih vaj in drugih načinov za preusmerjanje pozornosti.
Če po treh mesecih treninga ni opaznega izboljšanja, vam zdravnik lahko predpiše zdravila, ki pomagajo pri sproščanju mišic mehurja. Ta pa imajo lahko neprijetne stranske učinke, kot so glavoboli in suha usta, zato niso trajna rešitev
Živila, ki se jim izogibajte, če imate pretirano aktiven mehur
Ne gre le za to, kaj in koliko pijete. Če imate težave z inkontinenco, je pomemben tudi način prehranjevanja. Pozanimajte se, katerih živil se je bolje izogibati in kako ta živila vplivajo na mehur in inkontinenco.
Pripravite se na obisk pri zdravniku
Številni posamezniki – moški in ženske – živijo z inkontinenco. Študije so pokazale, da mnogi med njimi o svojem stanju molčijo. Ne dovolite, da bi vam občutek zadrege preprečil poiskati zdravljenje..