Stresna inkontinenca ali inkontinenca zaradi napora je najpogostejša vrsta inkontinence, ki prizadene eno od petih žensk, starejših od 40 let. Do nje najpogosteje pride pri telesni aktivnosti, kot so tek, skakanje, kašljanje in dvogovanje bremena. Zaradi tega stresno inkontinenco imenujemo tudi inkontinenca ob naporu.
Stresna inkontinenca ni povezana z duševnim stresom, temveč s prekomernim pritiskom na mehur in trebuh. Navadno jo povzročajo oslabljene ali poškodovane mišice medeničnega dna. Do uhajanja pride, ker oslabljene mišice medeničnega dna ne morejo zdržati dodatnega pritiska na mehur, ki se pojavi med vadbo ali drugo telesno aktivnostjo.
Nekaterim posameznikom s stresno inkontinenco občasno uide nekaj kapljic, spet drugi morajo prenehati z izvajanjem določenih aktivnosti, saj ne zmorejo zadržati uhajanja. Stresna inkontinenca je najpogostejša pri ženskah, zlasti med nosečnostjo in menopavzo.
Tveganje za njen pojav povečujejo tudi kajenje, debelost in določeni zdravstveni posegi. Vzroki za pojav stresne inkontinence so pri moških drugačni kot pri ženskah, vendar so posledice lahko neprijetne za kogarkoli.
Stresna inkontinenca v nosečnosti
Hormonske spremembe med nosečnostjo pogosto povzročijo oslabitev in poškodbe mišic medeničnega dna. Resda so potrebne za razvoj otroka in pripravo materinega telesa na porod, vendar hkrati povzročajo nosečniške neprijetnosti, kot so slabost, nihanje razpoloženja in nehoteno uriniranje.
Ženske imajo lahko oslabljene mišice medeničnega dna tudi še več mesecev po porodu, poleg hormonskih sprememb med nosečnostjo pa jih lahko poškoduje tudi porod.
Preberite več o nosečnost in inkontinenca
Stresna inkontinenca in menopavza
Žensko telo med menopavzo doživi veliko sprememb. Moč mišic medeničnega dna se zmanjša zaradi nižje ravni estrogena, kar lahko mnogim ženskam v tem obdobju povzroči nehoteno uriniranje ob večjih naporih.
Stresna inkontinenca za moške
Stresna inkontinenca pa ne ogroža samo nosečnic in žensk, ki prestajajo menopavzo. Po ocenah približno eden od 20 moških živi s stresno inkontinenco, ki jo lahko povzročijo operacija (prostate), prekomerna telesna teža, kronični kašelj in oslabele mišice medeničnega dna.
Če je stresno inkontinenco povzročila nosečnost, bodo simptomi sčasoma izzveneli.
Pri večini ljudi, vključno s posameznicami z nosečniško inkontinenco, lahko vaje za mišice medeničnega dna pospešijo okrevanje in olajšajo simptome. Poleg vaj za mišice medeničnega dna,vam lahko zdravnik ali drug zdravstveni strokovnjak predpiše različna zdravila ali predlaga specifično zdravljenje za zmanjševanje ali lajšanje stresne inkontinence.
Poleg teh vaj vam lahko zdravnik ali drug zdravstveni strokovnjak predpiše različna zdravila ali predlaga specifično zdravljenje za zmanjševanje ali lajšanje stresne inkontinence.
Mišice medeničnega dna in mehur
Če imate težave z inkontinenco, imate morda šibke mišice medeničnega dna. Preverite, ali je pri vas prisoten kateri od simptomov ali kar vsi simptomi, ki pomenijo oslabljeno mišično dno.
Kako izbrati pravi pripomoček za inkontnineco
Pravilna nega v primeru inkontinence: pri izbiri pravega izdelka za inkontinenco, ki ustreza potrebam posameznika, je treba je upoštevati veliko dejavnikov. Zaupajte nam in preglejte naš vodnik.