Če imate težave z zadrževanjem urina pri kihanju, kašljanju ali skakanju na trampolinu z otroki ali vnuki, imate morda stresno inkontinenco. Stresna inkontinenca, znana tudi kot inkontinenca ob naporu, je najpogostejša oblika inkontinence. Preberite več o tem, kaj je stresna inkontinenca in kako ohranjaniti aktivni življenjski slog kljub uhajanju urina.
Če ste kdaj na spletu iskali "Zakaj mi uhaja urin med kašljanjem", obstaja velika verjetnost, da imate težave s stresno inkontinenco.
O stresni inkontinenci govorimo takrat, ko telesna aktivnost, kot so kihanje, kašljanje ali tek, povzroči dodaten pritisk (stres) na mehur in povzroči uhajanje urina. Stresna inkontinenca nima nič skupnega s psihičnim stresom, kot bi lahko sklepali iz imena.
Do stresne inkontinence lahko pride pri teku, skakanju, dvigovanju težkih bremen, spolnih odnosih, vstajanju iz sedečega položaja, sklanjanju in še kje. Te vrste telesnih naporov povečajo pritisk v trebuhu in zato povzročijo dodaten pritisk (stres) na mehur, ki povzroči uhajanje urina. Zato stresno inkontinenco včasih imenujemo tudi vadbena inkontinenca ali inkontinenca ob naporu.
Pri nekaterih ljudeh s stresno inkontinenco pride do občasnega uhajanja le nekaj kapljic urina, medtem ko se drugi začnejo izogibati določenim dejavnostim, ker potem, ko enkrat urin začne uhajati, tega ne morejo zaustaviti.
K stresni inkontinenci lahko prispeva več dejavnikov, na primer oslabitev mišice zapiralke na vratu mehurja ali mišic medeničnega dna, zaradi česar te ne morejo podpirati pravilnega zapiranja mehurja in sečnice.
Mišice medeničnega dna so majhna skupina mišic na dnu medenice. Te mišice podpirajo mehur, sečnico in črevesje ter so odgovorne za nadzor nad mehurjem, gibanjem črevesja in odvajanjem plinov (flatulenca).
Če se med kašljanjem, kihanjem ali spreminjanjem položaja poveča pritisk v trebušni votlini, se medeničnim mišicam pošljejo impulzi, da se skrčijo in zaprejo sečnico in zadnjično odprtino. Šibke mišice se ne morejo pravilno zapreti, kar povzroči uhajanje.
Pri ženskah so šibke mišice medeničnega dna pogosto posledica hormonskih sprememb med nosečnostjo in menopavzo ali samega poroda. Pogost vzrok stresne inkontinence pri ženskah je tudi prolaps medeničnih organov.
Tudi drugi dejavniki življenjskega sloga lahko dodatno obremenjujejo mehur in povzročajo stresno inkontinenco. Kadilci zaradi kajenja kašljajo več kot običajno, kar lahko povzroči stresno inkontinenco. Tudi prekomerna telesna teža lahko povzroči stresno inkontinenco, saj dodatna teža poveča pritisk v trebuhu.
Tudi pri moških obstaja veliko različnih vzrokov za inkontinenco. Operacija prostate je pogost vzrok za stresno inkontinenco, pri moških pa je pogost vzrok tudi slabenje mišic medeničnega dna kot posledica staranja.
Življenje z inkontinenco za mnoge velja za tabu in o njej še vedno težko govorimo.
Življenje s stresno inkontinenco lahko močno vpliva na vaše delovno in družabno življenje ter tudi na spolno življenje. Pri inkontinenci je vedno pomembno, da poiščete nasvet pri zdravstvenem ali medicinskem strokovnjaku. Nobenega razloga ni, da bi trpeli v tišini.
Za zdravljenje inkontinence je mogoče storiti veliko. Do 70 % (1) ljudi, ki živijo z inkontinenco, lahko občutno ublaži simptome, nekateri pa jih celo popolnoma odpravijo.
Če je znano, da je stresna inkontinenca posledica nosečnosti, bodo simptomi sčasoma običajno izzveneli. Vendar lahko pri večini ljudi, tudi pri tistih z nosečniško inkontinenco, vadba mišic medeničnega dna pomaga pospešiti proces okrevanja in ublažiti simptome.
Pri moških lahko vadba mišic medeničnega dna pomaga tudi pri lajšanju stresne inkontinence in izboljšanju potence. Če imate težave pri pravilnem izvajanju vaj za medenično dno, preberite naš zapis, v katerem boste našli koristne nasvete, ali pa se posvetujte z zdravstvenim delavcem.
Če je stresna inkontinenca posledica debelosti, se je hujšanje izkazalo za učinkovito zdravljenje, medtem ko so hormonsko zdravljenje in operacije možne rešitve za druge vzroke inkontinence. Med možnostmi so tudi operativni posegi, ki ublažijo simptome stresne inkontinence.
Da bi vedeli, katere vrste zdravljenja so vam na voljo glede na vaše težave, se morate posvetovati z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem, ki vam lahko predpiše tudi različna zdravila in pripomočke za inkontinenco.
Ljudje, ki živijo s stresno inkontinenco, se zaradi strahu pred uhajanjem pogosto izogibajo vadbi. Pri nekaterih že manjša aktivnost povzroči uhajanje urina, pri drugih se to zgodi le pri zahtevnejših vadbah. Tako za prve kot druge je lahko vadba izziv, a ohranjanje aktivnega življenjskega sloga je zelo pomembno.
V nadaljevanju smo zbrali nekaj nasvetov za ohranjanje aktivnega življenja, kljub stresni inkontinenci.
Nasvet 1: Izberite prava oblačila
Če imate stresno inkontinenco je pomembno, da nosite prožna športna oblačila. Priporoča se elastične športne hlače. Te vam ne bodo nudile le udobja, ampak bodo poskrbele, da pripomoček za inkontinenco (predloga oz. vložek) ostane na mestu.
Nasvet 2: Izberite pravo aktivnost
Če imate stresno inkontinenco, se izogibajte vadbam, ki vključujejo aktivacijo trebušne votline, kot so dvigovanje nog, počepi, trebušnjaki ali vadba z utežmi. Namesto tega izberite aktivnosti, pri katerih odpirate prsni koš, podaljšujete hrbtenico in tako zmanjšujete pritisk na trebušno votlino. Takšne aktivnosti so na primer plavanje, kolesarjenje, joga.
Nasvet 3: Vzemite si čas za obisk stranišča
Včasih je rešitev lahko zelo preprosta. Pred začetkom vadbe poskrbite, da greste prej na stranišče. Če se pojavi potreba, lahko obiščete stranišče tudi med vadbo. Vaš mehur naj bo med vadbo prazen. Pri odvajanju vam je lahko v pomoč tudi podstavek za noge, s čimer dosežete dober položaj za odvajanje oz. popolno praznjenje mehurja.
Če sumite, da se mehur ne izprazni popolnoma, lahko poskusite z dvojnim ali trojnim uriniranjem zaporedoma, ko greste na stranišče 2-3-krat v petminutnih presledkih.
Nasvet 4: Poskrbite za hidracijo
Dehidracija lahko poslabša simptome inkontinence, saj koncentriran urin še bolj draži mehur. Poskrbite za hidracijo na način, ki vam najbolj ustreza. Najbolj priporočljivo je uživanje vode.
Nasvet 5: Okrepite svoje mišice
Mišice medeničnega dna kontrolirajo odpiranje in zapiranje mehurja in sečnice, zato z ustrezno vadbo poskrbite za njihovo dobro formo. Več o tem si lahko preberete na tej povezavi.
Nasvet 6: Izberite ustrezne pripomočke
Vpojni pripomočki za inkontinenco ne bodo odpravili vaših težav, bodo pa preprečili neprijetne zadrege z iztekanjem in neprijetnim vonjem. Več o ustrezni zaščiti si lahko preberete spodaj.
Pri inkontinenci je pomembno, da ste zaščiteni pred uhajanjem in neprijetnim vonjem, da lahko živite aktivno življenje, kot si ga želite in zaslužite. Uporaba pravega pripomočka za inkontinenco vam lahko pomaga, da se sprostite in si povrnete željo po aktivnem družabnem življenju.
Pripomočki za inkontinenco vam bodo zagotovili zaščito pred iztekanjem urina in nevtralizirali neprijetne vonjave. Če potrebujete pomoč pri iskanju ustreznega pripomočka za svoje potrebe, poskusite z našim orodjem za izbiro pripomočka za inkontinenco.
Poleg tega je pri življenju z inkontinenco pomembno tudi vzdrževanje zdravega ravnovesja kože intimnega predela. Pri tem igra poleg izbire vpojnih in zračnih pripomočkov pomembno vlogo tudi ustrezna nega kože.
Priporočamo, da ob vsaki menjavi pripomočka za inkontinenco uporabite vlažne robčke za intimno nego, vlažne robčke za čiščenje kože brez dišav ali impregnirane rokavice za inkontinenco, ki se uporabljajo brez vode. Mokri robčki so do kože nežnejši kot toaletni papir, uporaba vode in mila pa lahko kožo še dodatno izsuši. Mokri robčki so preprost in priročen način za preprečevanje draženja kože in okužb sečil.