Med pandemijo COVID-19 nas je večina spoznala, da je higiena rok ključna za preprečevanje širjenja okužb, po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije WHO pa je zdaj ključni trenutek, da omogočimo izvajanje higiene rok na podlagi lekcij, ki smo se jih naučili v tem času.
Vsi si umivamo roke, vendar ne tako temeljito, kot bi si jih moral, mnogi pa večkrat umivanje rok tudi izpustijo! Študije namreč kažejo, da je skladnost z najboljšimi praksami in priporočili glede higiene rok še vedno nizka (1), čeprav v večini zdravstvenih ustanov obstajajo uveljavljene smernice za umivanje in/ali razkuževanje rok.
Razlogi za to pogosto niso zlonamerni. Nekatere študije kažejo, da so bile situacije z nizko stopnjo skladnosti tiste z visoko stopnjo aktivnosti in/ali tiste, pri katerih je sodeloval zdravnik (2). Nekateri ljudje preprosto pozabijo, ker jim to ni del navade, drugi pa morda nimajo enostavnega dostopa do prostorov za umivanje ali razkuževanje rok. Vsi ti razlogi lahko povzročijo, da ravnamo v nasprotju z najboljšimi praksami.
Vendar je splošno znano, da je dobra higiena rok eden najpomembnejših dejavnikov pri preprečevanju širjenja okužb, povezanih z zdravstveno oskrbo. In če citiramo WHO: "Higiena rok vsako leto reši na milijone življenj, če se med zdravstveno oskrbo izvaja v pravih trenutkih." (6)
Ali povedano drugače - čiste roke rešujejo življenja!
Menite, da je higiena rok le uporaba vode in mila? Pomislite še enkrat! Celovit pristop k higieni rok vključuje umivanje, sušenje in razkuževanje rok ter nego kože in nohtov.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (4) je poleg običajnih dejanj, kot sta obisk stranišča in po jedi, pet momentov za higieno rok, ki so še posebej pomembni v zdravstvu:
1. preden se dotaknete bolnika
2. pred sterilnimi/aseptičnimi postopki
3. po izpostavljenosti telesnim tekočinam
4. po dotiku z bolnikom
5. po dotikanju okolice bolnika
Pri umivanju rok je treba upoštevati več stvari. Najprej je koristno, da se zavedate temperature vode, ki jo uporabljate. Uporaba zelo vroče vode poleg tega, da poškoduje kožo, zmanjša tudi učinek mila. Temperatura vode sicer ne vpliva na kakovost umivanja rok ali odstranjevanje umazanije z rok. Učinkovitost umivanja je odvisna od uporabe pravilne metode umivanja rok.
Umivanje z vodo in milom sicer odstrani umazanijo, vendar ne uniči mikroorganizmov, pretirano umivanje rok pa lahko izsuši kožo in poveča tveganje za draženje kože in dermatitis.
Nasvet: Kreme z visoko vsebnostjo maščob ali mazila, ki jih predpiše zdravstveni strokovnjak, lahko pomagajo pri zdravljenju dermatitisa zaradi umivanja rok.
V zdravstvu morajo strokovnjaki po umivanju razkuževati roke. Pred uporabo razkužila na osnovi alkohola morajo biti roke suhe, saj razkužila povečajo prepustnost kože in prispevajo k porušitvi kožnih pregrad. Če je koža poškodovana, lahko deluje kot rezervoar in vstopno mesto za patogene mikroorganizme.
Za razkuževanje rok se uporablja sredstvo na osnovi alkohola, ki vsebuje glicerol - etanol in izopropil alkohol - za tekoče razkuževanje rok se priporoča 70-85 % etanol, za gel za razkuževanje rok pa 80-85 % etanol.
Nasvet: Uporaba razkužila z glicerolom pomaga ohranjati nedotaknjeno kožno pregrado, saj ščiti kožo.
Pri delu v zdravstvu lahko pogosto umivanje in razkuževanje rok ter dolgotrajno nošenje rokavic poškoduje kožo in nohte.
Naša koža deluje kot protimikrobni obrambni mehanizem, ki nas ščiti pred bakterijami in virusi. Suha, razpokana koža lahko povzroči nastanek razjed in ureznin, ki olajšajo dostop bakterijam, in preden se zaveste, ste si nakopali okužbo.
Zato je pomembno, da kožo vsak dan pregledate in poskrbite, da je dobro negovana. Za zaščito kože na rokah in okoli nohtov uporabljajte dober losjon, po možnosti brez dišav, in če vaše roke potrebujejo dodatno nego, ponoči uporabite vlažilno kremo z visoko vsebnostjo maščob.
Za več informacij o zaščiti in negi kože in nohtov obiščite našo ponudbo krem, losjonov in mazil.
• si nadeti rokavic, preden začnete z opravilom;
• zamenjati rokavic, ko greste od nečistega k čistemu opravilu;
• zavreči rokavic takoj po uporabi;
• oprati in razkužiti roke takoj po opravljeni nalogi.
Če želite več informacij o rokavicah, obiščite našo spletno stran o izbiri rokavic.
Preverite svoje znanje o pravilnih praksah higiene rok tako, da odgovorite na osem spodnjih vprašanj.
Drži, vendar: Umivanje rok in higiena rok sta učinkovita le toliko, kolikor sta časovno usklajena. Izbrati morate pravi čas za umivanje rok, da ne bi zboleli. Priporočamo: pred in po stiku s sluznico (usta, nos, oči), pred in po stiku z bolnikom, pred in po stiku s hrano ter po umazanju rok, na primer po uporabi kopalnice. Dobra navada je tudi umivanje rok po kašljanju in kihanju, ki je namenjeno predvsem zaščiti drugih.
Ne drži: Navadno milo ne vpliva na mikroorganizme, vendar pa milo pomaga, da se umazanija in druge snovi lažje raztopijo s kože. Fizikalni učinek mila lahko povečamo tako, da povečamo trenje in uporabimo toplo vodo. (Opomba: preveliko trenje in prevroča voda povečata tveganje za razdraženo kožo in poškodbe kože.)
Drži: Ko uporabljate sušilnik, se mikroorganizmi na rokah in sušilniku raznesejo tudi v bližnjo okolico. Če se drugi z umazanimi rokami dotaknejo notranjosti sušilnika, se lahko čiste roke ob uporabi sušilnika kontaminirajo. Papirnate brisače so bolj higienična izbira.
Drži, vendar: V standardiziranih testnih metodah se za dokazovanje učinkovitosti uporabljajo določeni časi, v praksi pa si ljudje roke umivajo in drgnejo le približno 10-20 sekund. Na splošno se sicer priporoča 60 sekund, vendar študije kažejo, da je 60-sekundno umivanje učinkovitejše od 30-sekundnega, pa tudi 10 sekund je učinkovitejših od 5 sekund.
Torej: poskusite doseči 60 sekund, morda tako, da si dvakrat od začetka do konca zabrundate refren svoje najljubše pesmi.
Drži: Sušenje rok je pomembno, da se izognete razdraženi in suhi koži, ki povečuje tveganje za nastanek razpok in okužb. Poleg tega se mikrobi lažje prenašajo na mokre roke in z njih.
Po možnosti uporabite papirnato brisačo brez prevelikega trenja. To je bolj higienično kot bombažna brisača ali sušilec.
Ne drži. Tekoče milo iz razpršilnika ima to prednost, da ni onesnaženo z mikroorganizmi, ki so jih za seboj pustili drugi. Mikroorganizmi lahko preživijo na milu in v njem. Poleg tega je tekoče milo bolj nežno do rok, kar zmanjšuje tveganje za razdraženo kožo.
Drži, vendar: Čeprav je bilo opravljenih veliko študij, so le-te malo pomembne in jih je treba jemati z rezervo. Te študije pogosto ne upoštevajo vrste mikroorganizmov in časa razmnoževanja. Zato so tovrstne primerjave manj relevantne. Vse v našem okolju vsebuje mikroorganizme, vključno z ljudmi: ljudje nosimo več mikroorganizmov kot človeških celic.
Drži, vendar je učinek minimalen. Bakterije in mikroorganizmi so prisotni skoraj povsod in se držijo skoraj vsega. Obstaja tudi tveganje okužbe zaradi kapljic, ki se prenašajo po zraku, in poznejšega stika s sluznicami. Zato preprosto uporabljajte držala ter si čim prej po tem umijte in razkužite roke.
https://www.cambridge.org/core/journals/infection-control-and-hospital-epidemiology/article/quantifying-the-hawthorne-effect-in-hand-hygiene-compliance-through-comparing-direct-observation-with-automated-hand-hygiene-monitoring/2BF6DCE0DC6274915D8C9214F711B592
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20088678/
https://www.who.int/multi-media/details/how-many-health-facilities-have--50--hand-hygiene--80--water--90--toilets
https://www.who.int/multi-media/details/your-5-moments-for-hand-hygiene-poster
https://www.who.int/news/item/12-05-2023-first-ever-who-research-agenda-on-hand-hygiene-in-health-care-to-improve-quality-and-safety-of-care
https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2023