Urinsko inkontinenco imate takrat, ko vam nehote uhaja urin. To ni bolezen sama po sebi, lahko pa je znak prikrite težave, ki jo je mogoče zdraviti. Bolj pogosta je pri ženskah kot pri moških, imajo jo ljudje vseh starosti, čeprav je bolj pogosta pri starejših ženskah. Vendar pa ni del staranja.
Po ocenah za urinsko inkontinenco trpi več kot 13 milijonov Američanov. Ker je inkontinenca nerodna tema za večino ljudi, ki jo imajo, o njej ne govorijo niti s svojim zdravnikom. Vendar vedite, da prej ko bo zdravnik izvedel za vaše stanje, prej vam bo lahko pomagal.
Preberite več o tem, kako se pripraviti na obisk pri zdravniku
Urinska inkontinenca je nezmožnost obvladovanja izločanja urina iz mehurja. Ta težava ima več stopenj resnosti: nekaterim samo občasno uide nekaj urina ali kaplje urina, drugi pa imajo lahko pogosto mokra oblačila. Pri nekaterih inkontinenca pomeni tako uhajanje urina kot tudi neobvladljivo izločanje blata.
To je običajna in pogosto zelo neprijetna težava. Za urinsko inkontinenco trpi približno 13 milijonov odraslih v Združenih državah. Inkontinenca je zelo pogosta pri ženskah, starejših od 50 let, lahko pa prizadene tudi mlajše, zlasti ženske, ki so pred kratkim rodile. To ni običajen del staranja oziroma neizogibna posledica poroda ali sprememb v menopavzi. To je zdravstvena težava, ki ima veliko možnih vzrokov, nekateri so razmeroma preprosti, drugi bolj zapleteni.
Če imajo urinsko inkontinenco otroci, je za to lahko več razlogov. Majhni otroci zelo pogosto močijo posteljo ponoči med spanjem. Ti otroci morda počasneje razvijajo možganski nadzor, ki je potreben za celonočno zadrževanje urina. Možno je tudi, da ti otroci ponoči ustvarijo več urina. Dnevna inkontinenca pri otrocih je morda posledica razvojne napake ali okužbe sečil. Močenje postelje pri otrocih je na splošno začasno stanje in bo izzvenelo, ko bo otrok starejši.
Zdravila
Nekatera zdravila, kot so uspavalne tablete, mišični relaksanti, antidepresivi, zdravila za visok krvni pritisk in zdravila za srce, lahko povečajo urinsko inkontinenco.
Tekočine
če vas je prizadela stresna inkontinenca in zaužijete velike količine vode v kratkem času, se bo povečala količina urina v mehurju in bo pritiskala na medenično dno, kar lahko privede do uhajanja urina. Poln mehur imate lahko tudi zato, ker ne hodite dovolj pogosto na stranišče.
Kofein
Pijače, ki vsebujejo kofein, kot so čaj, kava in kokakola, poslabšujejo inkontinenco, saj je kofein diuretik, ki povzroči, da ledvice proizvajajo več urina, in uhajanje urina je zato lažje. Uživanje alkohola je tudi lahko vzrok za inkontinenco, saj je alkohol tudi diuretik, ki stimulira ledvice, te pa zato proizvajajo več urina. Vendar na splošno lahko pijete, kar želite, če le kombinirate različne pijače in če ne pijete veliko preveč oziroma veliko premalo.
Če ne zaužijete dovolj tekočine, bo vaš urin postal koncentriran. To lahko draži mehur in poslabša urinsko inkontinenco. Poleg tega zmanjša kapaciteto mehurja, kar dodatno poslabša inkontinenco.
Urinsko inkontinenco povzroča
oslabljena mišica zapiralka pri mehurju, kar je posledica telesnih sprememb, kot so nosečnost, porod ali menopavza. V nadaljevanju so našteti pogosti vzroki za urinsko inkontinenco:
Če so vaše težave z obvladovanjem mehurja tako hude, da vas ovirajo pri vsakodnevnih dejavnostih, se posvetujte z zdravnikom. V veliko primerih je urinsko inkontinenco mogoče odpraviti. Tudi če težav ni mogoče popolnoma odpraviti, lahko urinsko inkontinenco obvladujete do te mere, da zmanjšate nelagodje in neprijetnosti.
Vse, kar morate vedeti o inkontinenci
Soočate se z inkontinenco in ne veste, kaj storiti? Pozanimajte se glede oblik in vzrokov za nastanek inkontinence ter možnih načinov ukrepanja. Predvsem pa ne pozabite: niste sami.
Ženske, inkontinenca in težave z mehurjem
Težave z mehurjem se lahko pojavijo pri ženskah vseh starosti. Vendar pa so te po štiridesetem letu dovzetnejše za slabši nadzor nad mehurjem.