Za strеѕno inkontinenco je značilno uhajanje urina, kadar je človek aktiven oziroma pritiska na mehur. Po navadi to pomeni, da mu uhaja urin, ko se zasmeje, zakašlja, kihne ali telovadi. Včasih uide samo nekaj kapljic, včasih lahko več.
Resnost težav z inkontinenco določa, koliko urina bo ušlo. Pri nekaterih ljudeh je dovolj že manjša aktivnost, da pride do uhajanja urina, pri drugih se to zgodi le pri intenzivni vadbi. V vsakem primeru je telovadba s stresno inkontinenco precejšen izziv.
Približno vsaka peta ženska se spopada s stresno inkontinenco. Uhajanje urina med telovadbo vas lahko odvrne od obiska telovadnice, vendar je redna vadba pomembna za dobro zdravje. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj strategij, ki vam bodo omogočile telesno aktivnost kljub stresni inkontinenci.
Prva strategija: Nosite primerna oblačila
Če imate stresno inkontinenco, je pomembno, da pri telovadbi nosite oblačila, ki vas stisnejo. Razmislite o hlačah za triatlon. Te vam dajo ne le potrebno oporo, temveč imajo tudi tanko podlogo za vpijanje vlage in jih lahko nosite pod kratkimi hlačami ali trenirko.
Druga strategija: Izberite pravo telovadbo
Telovadba lahko privede do uhajanja urina, vendar določeni gibi in vaje lahko spodbudijo več uhajanja kot drugi. Tistim, ki bi želeli telovaditi kljub stresni inkontinenci, svetujemo, naj se izogibajo vajam, ki vključujejo pritiske v trebušni votlini, na primer trebušnjakom, dviganju obeh nog ali dvigovanju uteži, pri katerih zadržujete dih. Namesto teh vaj izberite take, pri katerih dvigate prsni koš, zmanjšujete pritisk na mehur in raztezate hrbtenico, kot so plavanje, kolesarjenje in joga.
Tretja strategija: Vzemite si odmore za toaleto
Včasih je res tako preprosto. Če želite sodelovati pri napornih vajah, pojdite pred njimi na toaleto.Če začutite potrebo, pojdite na toaleto med vadbo. Med vadbo imejte mehur prazen; tako vam urin ne bo uhajal.
Četrta strategija: Ne pozabite na hidracijo in zadostni vnos tekočine
Nikar se ne dehidrirajte. Dehidracija lahko še poslabša obvladovanje mehurja, saj urin postane bolj koncentriran in lahko draži mehur. Pijte veliko tekočine in izberite pravi način za vnos tekočine. Voda je najboljša možnost. Ne pijte pa preveč tekočin, saj bo mehur preveč napolnjen in je bolj verjetno, da bi urin uhajal. Če stalno pijete preveč tekočin, se v telesu lahko poruši ravnovesje soli.
Peta strategija: Okrepite mišiče
Mišice medeničnega dna obvladujejo mehur, zato jih krepite, delajte Keglove vaje in druge vaje, da okrepite prečne trebušne mišice. Trener ali fizioterapevt, ki se spozna na zdravje žensk oziroma je strokovnjak za to področje, vključno z zdravjem mehurja, vam lahko pomaga, da se naučite natančno locirati mišice medeničnega dna, se jim posvetiti in jih krepiti.
Šesta strategija: Pripomočki z inkontinenco
Pripomočki za inkontinenco ne bodo preprečili uhajanje urina, bodo pa zadržali tekočino, da boste vi suhi in samozavestni. Predloge, dnevni vložki, ščitniki perila in drugi nevpadljivi, diskretni izdelki vam omogočajo zaščito, ki jo potrebujete med telovadbo.
Sedma strategija: Obiščite zdravnika
Če upoštevate vse navedeno in še vedno ne morete nadzorovati uhajanja urina, obiščite zdravnika. V nekaterih primerih lahko operativni poseg zmanjša težave z inkontinenco. Poznamo minimalno invazivne operativne posege, ki lahko izboljšajo stanje, opravljajo pa se običajno ambulantno.
Ne dovolite, da bi inkontinenca narekovala vaš način življenja. Pozanimajte se, kako se z njo spoprijeti.
Mišice medeničnega dna in mehur
Preverite, ali je pri vas prisoten kateri od simptomov ali kar vsi simptomi, ki pomenijo oslabljeno mišično dno.