Ženske imajo lahko težave z mehurjem v vseh obdobjih življenja. Vendar jih je večina bolj nagnjenih k slabemu obvladovanju mehurja po štiridesetem letu. Slabo obvladovanje mehurja se običajno pojavi zaradi starosti, poškodb in bolezni. Ocenjuje se, da komaj tretjina ljudi prosi svojega zdravnika za pomoč pri lajšanju težav z mehurjem.
Urinarni simptomi so znak težav z mehurjem in njegovo slabo delovanje. Simptomi, kot so tiščanje na malo potrebo, pogosto uriniranje ali slabo obvladovanje mehurja, se s starostjo pogosteje pojavljajo. Zato svetujemo, da se pogovorite z zdravnikom o obvladovanju težav z mehurjem, saj je mogoče veliko tovrstnih težav preprosto rešiti. Pri ženskah v menopavzi se pojavijo tudi hormonske spremembe, ki jih je mogoče obvladati z lokalnimi hormoni.
Za zdravo in aktivno življenje so zelo pomembne ustrezne navade v zvezi z mehurjem. Zato se za dobro delovanje mehurja običajno priporoča upoštevanje naslednjih zdravstvenih nasvetov.
1. Pijte veliko vode – odrasli bi morali popiti najmanj 8 kozarcev vode na dan, razen če vam zdravnik naroči drugače.
2. Pijte čim manj kave, čaja ali gaziranih pijač.(preberite več o Živila, ki se jim izogibajte, če imate pretirano aktiven mehur)
3. Ne zapadite v rutino, da hodite na stranišče »za vsak primer«. Raje hodite na stranišče samo takrat, ko imate mehur poln in morate na potrebo. Poskrbite, da mehur izpraznite. Ena izjema tega pravila glede stranišča je, da greste na stranišče tik pred spanjem.
4. Jejte veliko sadja in zelenjave, da boste redno hodili na blato. Poleg tega vsaj enkrat letno opravite čiščenje debelega črevesa.
5. Ko greste na potrebo, se ne napenjajte, saj vam zaradi tega lahko slabijo mišice medeničnega dna – te pa pomagajo ohranjati nadzor nad mehurjem. To se zgodi, ker se mišice raztezajo in z leti slabijo. Dno medenice sestavljajo plasti mišic in drugega tkiva. Te plasti ležijo od trtice do sramne kosti.
Oslabljene mišice medeničnega dna?
Mišice medeničnega dna slabijo zaradi naslednjih dejavnikov:
• naprezanja pri praznjenju črevesja
• dvigovanja težkih predmetov
• dolgotrajnega kašljanja
• čezmerne telesne teže in slabe kondicije
Obvladovanje mehurja izboljšajte z vajami za krepitev mišic medeničnega dna. Vaje za krepitev mišic medeničnega dna so koristne tudi, če vas pogosto sili na vodo. Vaje za krepitev mišic medeničnega dna najdete v spletu.
Preberite več o mišice medeničnega dna in mehur
Pogosti vzroki za urinsko inkontinenco
Urinska inkontinenca je nezmožnost zadrževanja urina oziroma njegovo nehoteno uhajanja. Ne gre za bolezen, lahko pa predstavlja simptom prikritih težav.
Urinska inkontinenca in menopavza
V menopavzi se lahko pojavijo neprijetni simptomi, med katere sodijo različne oblike inkontinence.