Ženske imajo lahko težave z nehotenim uhajanjem urina pri različnih starostih, a po 40. letu je urinska inkontinenca pogostejša. Medtem ko se mlajše ženske občasno srečujejo z uhajanjem urina, na primer med nosečnostjo, po porodu in včasih celo med spolnimi odnosi, menopavza prinaša večje tveganje za nenadzorvano uhajanje urina.
Žensko telo med menopavzo doživi veliko sprememb. Hormonska neravnovesja so pogost vzrok. Ženske začnejo proizvajati manj еѕtrоgеna, kar lahko oslabi notranjo plast mehurja in vpliva na obvladovanje mehurja. Starejši ko smo, težje zadržujemo urin – mehur postane šibkejši in čas odziva daljši.
Manj estrogena zmanjša tudi moč mišic medeničnega dna, kar lahko povzroči nehoteno uhajanje urina pod pritiskom, na primer ko stiskate trebušni del zaradi smeha, kričanja, kihanja, kašljanja ali dvigovanja bremena. Poleg tega so sluznice po menopavzi stanjšane in bolj dovzetne za bakterije, kar lahko oteži zadrževanje urina.
Drugi vzroki za inkontinenco med menopavzo in po njej so okužbe, prejšnje nosečnosti, poškodbe živcev, težave s srcem in nekatera zdravila. Poleg tega lahko nekateri dejavniki življenjskega sloga, kot so pitje alkohola in kofeina, prekomerna telesna teža ali uživanje začinjene hrane, vplivajo na inkontinenco.
Stresna inkontinenca je ena najpogostejših oblik inkontinence. Stresno inkontinenco, pogosto znano kot "inkontinenca ob naporu", običajno povzročijo oslabljene mišice medeničnega dna.
Urgentna inkontinenca je oblika inkontinence, pri kateri se pojavi nenadna želja po uriniranju, ki je ni mogoče zadržati. Urgentno inkontinenco včasih povzročijo živčne motnje, medtem ko lahko vlogo igrajo tudi stres, okužbe, zdravila in čezmerno uživanje alkohola.
Bolečina med uriniranjem
Nokturija je potreba po večkratnem uriniranju preko noči.
Kontinuirana inkontinenca pomeni stalno uhajanje urina. Ta vrsta inkontinence je sicer redka, povzročajo jo nepravilnosti v urinarnem traktu, ki so lahko prirojene ali kot posledica poroda, operacij kot je odstranitev maternice ali drugih posegov.
Glede na vzrok težav z uhajanjem urina bo lahko zdravnik pripročil različno zdravljenje. Vedno je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom ali drugim strokovnjakom, da bi našli najboljšo rešitev za vas in vaš življenjski slog.
Živila, ki se jim izogibajte, če imate pretirano aktiven mehur
Ne gre le za to, kaj in koliko pijete. Če imate težave z inkontinenco, je pomemben tudi način prehranjevanja. Pozanimajte se, katerih živil se je bolje izogibati in kako ta živila vplivajo na mehur in inkontinenco.
Mišice medeničnega dna in mehur
Preverite, ali je pri vas prisoten kateri od simptomov ali kar vsi simptomi, ki pomenijo oslabljeno mišično dno.