Inkontinenca, splošno znana tudi kot oslabljen mehur, je zdravstvena težava, ki zahteva potrpežljivost in diskretnost, saj je veliko ljudem nerodno zaradi njihovega zdravstvenega stanja.
Če se vam pojavi kakršna koli stopnja inkontinence, morate najprej vedeti, da NISTE sami. Več kot 6 milijonov ljudi v Združenem kraljestvu se sooča s temi simptomi, število pa je lahko še višje, ker je večini ljudem nerodno govoriti o teh težavah komur koli, celo svojemu zdravniku ali družinskim članom.
Ne bodite eden od tistih, ki svoje težave skrivajo. Na voljo je veliko vrst zdravljenja za vse stopnje inkontinence, naj gre za blago inkontinenco pri odraslem ali stresno inkontinenco.
Inkontinenca je pogostejša pri ženskah, ampak to ne pomeni, da ne prizadene moških. Inkontinenca prizadene oba spola, povzroči pa jo lahko cela vrsta dejavnikov:
Oѕlabljene mišiče medeničnega dna
Mehur in sečnico podpira in drži na mestu pas mišic imenovanih mišice medeničnega dna, ki držijo mehur zaprt. Če te mišice izgubijo moč in/ali prožnost (kar pogosto povzroči poškodba vhoda v mehur, medeničnega dna ali črevesja med porodom), lahko uhajanje urina sprožijo celo čisto običajne vsakodnevne dejavnosti, kot je kašelj.
Prevelika telesna teža lahko prav tako dodatno obremeni mišice medeničnega dna.
Preberite več o mišicah medeničnega dna in mehurju
Prirojena poškodba
Morda ste se rodili s poškodovanim mehurjem ali mišico zapiralko, kar pomeni, da vam urin uhaja od nekdaj ali pa se vam je to pojavilo, ko so se pridružili še drugi dejavniki.
Mеnораvza
Sluznica se stanjša in tako sečnica postane bolj odprta, kar lahko privede do uhajanja urina, poveča se tveganje za nastanek vnetja sečnega mehurja. Živci v mehurju bodo manj zaščiteni zaradi tanke sluznice in bodo zaradi tega bolj razdraženi. To lahko vodi do pogostega uriniranja in tudi nehotenega uhajanja urina.
Preberite več o urinski inkontinenci in menopavzi
Bolezen
Vnetje ledvic ali sečil lahko povzroči razdraženost mehurja ali inkontinenco. Tudi hudo zaprtje lahko povzroči nastanek teh težav.
Poškodba živca
Inkontinenco lahko povzroči poškodba živca, kot je poškodba hrbtenjače, ali bolezni živcev, kot je multipla skleroza.
Drugo
Operacija, zdravila ali preveč občutljiv mehur prav tako lahko vodijo v oslabljen mehur.
Kot že rečeno, poznamo različne stopnje inkontinence oziroma oslabljenega mehurja. V nadaljevanju so naštete:
Stresna inkоntinеnсa
To je daleč najbolj pogosta oblika in se pojavlja pri ženskah po porodu ali po menopavzi.
Urgеntna inkоntinеnca
Druga najbolj pogosta oblika inkontinence, znana je tudi kot pretirano aktiven mehur.
Pretočna inkontinenca
Ta oblika je najpogostejša pri starejših moških, ki imajo malce povečano prostatno žlezo, ki se nahaja tik pod mehurjem. Ženske imajo enake simptome zaradi povečane mišice mehurja, ki je posledica večletnega razvoja velikega mehurja. Oba spola imata lahko iste simptome zaradi sladkorne bolezni ali pitja velikih količin alkohola. Prav tako imata lahko oba spola iste simptome zaradi nevroloških motenj in zdravil.
Rеflеksna inkоntinеnсa
Posamezniki nimajo nobenega nadzora nad mehurjem, kar se običajno pojavi po nesreči ali bolezni.
Pogosti vzroki za urinsko inkontinenco
Urinska inkontinenca je nezmožnost zadrževanja urina oziroma njegovo nehoteno uhajanja. Ne gre za bolezen, lahko pa predstavlja simptom prikritih težav.
Telovadba pri stresni inkontinenci
Ne dovolite, da bi vam inkontinenca preprečila živeti aktivno življenje. Poiščite nasvete in strategije, ki vam bodo omogočili ostati fizično aktivni kljub stresni inkontinenci.