Demenca je nepopravljivo kognitivno stanje, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu, vpliva na spomin in kognitivne sposobnosti ter sčasoma naredi osebo odvisno od vsakodnevne oskrbe. Pri bolnikih z demenco je pogosto prisotna inkontinenca, tako urinska kot fekalna.
Oskrbovanci domov za starejše z demenco imajo dvakrat večjo verjetnost, da bodo imeli urinsko inkontinenco kot njihovi vrstniki brez demence, saj poškodbe možganov, ki jih povzroči bolezen, vplivajo tudi na sposobnost nadzora mehurja. Poleg tega so številne težave z inkontinenco, posledica funkcionalne inkontinence.
Inkontinenco pri osebah z demenco lahko povzročijo številni dejavniki, vključno z nekaterimi zdravili, fizičnimi ali zdravstvenimi stanji, stresom ali nezmožnostjo prepoznavanja ali iskanja stranišča. Če oseba z demenco nenadoma začne trpeti za inkontinenco, je pomembno posvetovanje z zdravstvenim delavcem, da ugotovi možni vzrok.
Pri bolnikih z demenco je izguba nadzora nad mehurjem sčasoma verjetno neizogibna, vendar je mogoče storiti kar nekaj stvari, ki so v pomoč osebi z demenco, da ta čim dlje ostane samostojna in lahko živi kvalitetno življenje.
Zdravstevi delavec lahko z natančnim pregledom zdravil ugotovi, ali zdravila ali prehrana povzročajo inkontinenco ali jo morda poslabšujejo. Uspavalne tablete in zdravila za zmanjševanje tesnobe lahko sprostijo mišice mehurja, obenem lahko tudi nekatere pijače delujejo kot diuretiki ali dražijo mehur. Simptome inkontinence lahko poslabšajo tudi zdravstvene težave, kot so okužbe sečil, težave s prostato ali sladkorna bolezen.
Nenazdanje je potrebno preveriti tudi druge okoliščine ali funkcionalne ovire, ki prispevajo k inkontinenci. Pri bolnikih z demenco lahko to vključuje ovire na poti do stranišča ali na primer oblačila, ki jih je težko odstraniti. Z odpravo ali omejevanjem funkcionalnih ovir lahko samostojnost in kakovost življenja ohranimo dlje časa.
Usmerjanje potreb posebne oskrbe oseb z demenco in inkontinenco je težko in dolgotrajno. Nega oseb z inkontinenco zahteva veliko truda in skrbi, ko gre za celostno obravnavo oseb z demenco.
Slabo urejena oskrba oseb z inkontinenco vpliva na splošno zdravje in ustvarja dodatno delovno obremenitev, na primer pogostejša nega, čiščenje kože in preoblačenje. Vse te dejavnosti so lahko stresne za osebe z demenco, ki je lahko ob napredovanju bolezni zaradi situacije v zadregi, stresu ali pa ne razume, zakaj ga mora umivati tujec.
Če oseba uporablja ustrezne pripomočke za inkontinenco, se zmanjša frekvenca menjav in tveganje za iztekanje. Zato je izbira pripomočka za inkontinenco, pri čemer je potrebno upoptevati stanje, izredno popmembna.
Osebe z inkontinenco so izpostavljene dodatnemu tveganju za nastanek kožnih stanj, povezanih z inkontinenco, kot so inkontinenčni dermatitis (IAD) in okužbe sečil. Da bi se temu izognili, poskrbite za redno menjavo pripomočkov za inkontinenco ter preventivne ukrepe za nego kože, da se izognete IAD.
Razvijanje negovalne rutine, ki temelji na obliki inkontinence, stanju demence in splošnem zdravju osebe, je bistvenega pomena za dobro oskrbo oseb z inkontinenco. Nekaterim se lahko priporoča tudi toaletni trening z urnikom obiska stranišča ali zamenjave pripomočka za inkontinenco.
Bolniki z demenco so še posebej nagnjeni k preležaninam in kožnim stanjem, povezanim z inkontinenco. Suha in tanka koža je zelo občutljiva, še posebej, če je daljše obdobje izpostavljena urinu ali blatu. To daje bakterijam in kvasovkam možnost za rast in pomembno je, da koži posvetimo posebno pozornost tera se izognemo izpuščajem, okužbam in ranam.
Dobra higiena ter pravilna izbira in uporaba pripomočkov in izdelkov za inkontinenco sta ključnega pomena za preprečevanje kožnih stanj, povezanih z inkontinenco ter ohranjanje visoke kakovosti življenja. Vpeljite rutino preventivne nego kože, da se izognete IAD.
Pripomočke za inkontinenco je lahko težko približati osebi z demenco, saj mora ta najprej težave z nehotenim uhajanjem urina sprejeti. Če je oseba še vedno lucidna, vendar ne sprejme dejstva, da trpi za inkontinenco, je morda ne bo mogoče prepričati v uporabo pripomočkov za inkontinenco.
Pripomočke za inkontinenco je treba izbrati individualno glede na obliko, vzrok in potrebe posameznega bolnika z demenco, pri čemer je pomembno spodbujati in vzdrževati samoobvladovanje mehurja čim dlje, da se spodbuja neodvisnost.
Zavedajte se, da lahko osebe z demenco poskušajo odstraniti pripomoček. Zanje je lahko dobra izbira tesnih fiksirnih hlačk. Za tiste, ki želijo ohraniti neodvisnost, so lahko odlična izbira vpojne hlačke za enkratno uporabo.
Pripomočke za inkontinenco po potrebi dopolnite tudi z izdelki za zaščito posteljnih in sedežnih površin in izdelki za nego kože.