Vonj po urinu je pogost neprijeten spremljevalec v zdravstvenih ustanovah in domovih za starejše, kjer so osebe z inkontinenco. Preprečevanje neprijetnega vonja pomembno prispeva h kakovosti življenja tako stanovalcev kot zdravstvenih delavcev. Ugotovite, kaj povzroča vonj urina in kako lahko ustrezna nega oseb z inkontinenco pomaga preprečiti neprijetne vonjave.
Neprijeten vonj urina prizadene vse, ki vstopijo v stavbo, tudi obiskovalce in sorodnike, poleg tega vonj po urinu stanovalca postavi v neprijeten položaj in obenem ustvarja neoptimalno delovno okolje za zdravstvene delavce. V najslabšem primeru lahko ta privede tudi do manjšega števila obiskov družine in tako slabšo kakovost življenja stanovalcev, posredno pa tudi zdravstvenih delavcev.
Poleg samega vonja, ob katerem je neprijetno živeti in delati, je dolgotrajen vonj po urinu znak neustrezne nege oseb z inkontinenco.
Pomembno je, da je oskrbovalna ustanova udoben kraj za bivanje, delo in obisk, ne le za zagotavljanje kakovosti življenja stanovalcev, ampak tudi kot zagotovilo ustrezne nege.
Občasen neprijeten vonj, na primer ob hoji mimo sobe, kjer se nekdo preoblači, je normalen, medtem ko stalen stalen vonj kaže na težavo. Na splošno je vzrok za vonj povezan z rutino nege in čiščenja v ustanovi.
Če so stanovalci, posteljnina in pohištvo na splošno čisti in suhi, vonj ne bi smel biti problem. To pomeni, da se vsako iztekanje takoj odpravi in se uporablja ustrezno kombinacijo pripomočkov za inkontinenco.
Če stanovalec opozori na neprijeten vonj, je potreben tudi pregled zaradi morebitnih drugih zdravstvenih težav, ki bi lahko povzročile neprijeten vonj.
Vsak dom za starejše ali zdravstvena ustanova mora imeti strategijo preprečevanja in odprave vonja. Ta strategija bi se morala osredotočiti na same vire neprijetnega vonja. Če se ne osredotočamo na preprečevanje, bo vonj še naprej problem, ki se bo le stopnjeval.
Obstaja veliko možnosti za ustvarjanje okolja brez vonja, začenši s preverjanjem obstoječih režimov za nego oseb z ikontinenco. Vzdrževanje higienskih postopkov ter uporaba celostnih režimov za nego oseb z inkontinenco sta bistvenega pomena za preprečevanje vonja.
Dezinfekcijska in čistilna sredstva so prva obrambna linija pred neprijetnim vonjem. Če obstajajo težave s higieno, jih je treba najprej odpraviti, preden jim sledijo ukrepi za preprečevanje vonja.
Večina zdravstvenih ustanov ima vzpostavljene higienske režime in postopke, a če neprijeten vonj ostaja problem, je morda čas za oceno teh postopkov ter uporabljanih izdelkov.
Nevtralizatorji vonja in deodoranti
Medtem ko bi morala biti prizadevanja v zvezi z vonjem usmerjena v preprečevanje in ne v prikrivanje vonja, je uporaba izdelkov, kot so nevtralizatorji vonja ali deodoranti, tudi lahko del prizadevanj za odpravo neprijetnega vonja. Zgolj s čiščenjem in razkuževanjem ni mogoče takoj ostraniti vseh vonjav, zato so ti izdelki priporočljivo orodje v strategiji preprečevanja vonjav.
Pravilno odlaganje uporabljenih pripomočkov za inkontinenco in drugih izdelkov
Ko gre za uporabo pripomočkov za inkontinenco pri uhajanju urina ali blata, je prvi korak vedno čiščenje in pravilno odlaganje uporabljenih pripomočkov. To vključuje tako same pripomočke za inkontinenco, zaščito za posteljo, rokavice in izdelke za čiščenje. Enostavno odstranjevanje odpadkov štejemo v režim oskrbe in v sam izbirni potopek novih izdelkov za čiščenje, ravnanja z odpadki ali nego oseb z inkontinenco v vaši ustanovi.
Izbira in uporaba pravega pripomočka za inkontinenco
Izbira prave kombinacije pripomočkov za kontinenco in njihova uporaba v režimih nege je še en pomemben dejavnik preprečevanja neprijetnega vonja. To vključuje izbiro prave velikosti, vrste in stopnje vpojnosti pripomočka za inkontinenco v povezavi z drugimi izdelki, kot so fiksirne hlačke in izdelki za zaščito postelje.
Na izbiro pravega pripomočka za inkontinenco vplivajo številni dejavniki, vključno z življenjskim slogom, spolom in obliko inkontinence. Uporaba napačne velikosti, bodisi premajhne ali prevelike, pomeni večje tveganje za iztekanje.
Izdelek za inkontinenco morate pogosto in pravočasno zamenjati ter upoštevati navodila za nameščanje pripomočka.
Zaščita postelje
Zaščita postelje je še dodaten ukrep za zaščito pred iztekanjem, zlasti pri osebah, ki se med spadnjem veliko premikajo. S tem dodatno zaščitimo vzmetnico in se tako izognemo prepogosti menjavi ležišč in nepotrebnim stroškom.
Uporabite učinkovite podloge za zaščito sedežnih in posteljnih površin ter preprečite neželene madeže in vonj. Uhajanje blata ali urina po površinah je namreč eden od virov neprijetnega vonja, če le-te niso temeljito očiščene in razkužene. Pogosta menjava ležišč in stolov pomeni dodatne stroške, zato so zaščitne podloge ekonomična izbira za dodatno zaščito.
Inkontinenca in nega - za strokovno javnost
Ne glede na to ali delate v oskrbi na domu, domu za starejše ali ste medicinska sestra ali vodja, odgovoren za oskrbo oseb z inkontinenco, je zagotavljanje kakovostne oskrbe oseb z inkontinenco, velik izziv, ki ga ne jemljemo zlahka.